A válaszadóknak csupán kis hányada van tisztában a közösségi szolgáltatások aktív használatával járó kockázatokkal – derült ki a Kaspersky Lab és a B2B International által végzett közvélemény-kutatásból. A legnagyobb veszélynek azok vannak kitéve, akik mobil eszközök segítségével látogatják a közösségi oldalakat.
A kutatás megállapította, hogy a közösségi oldalak látogatása az e-mailek megtekintése és az olvasás után a harmadik helyet foglalja el az internetezős tevékenységek népszerűségi listáján, a mobil eszközökön pedig a még előkelőbb második helyen áll.
Ugyanakkor a válaszadók 78 százaléka nem gondolja, hogy akár a legcsekélyebb mértékben is felkeltené a hackerek érdeklődését. Minden tizedik felhasználó oszt meg személyes információkat idegenekkel, míg további 15 százalék olyan információkat publikál a közösségi oldalakon, amelyeket a való életben soha nem tenne nyilvánossá. Ráadásul a válaszadók 21 százaléka olyankor is posztol, amikor nyilvános wifi hálózaton keresztül kapcsolódik az internetre. Csupán a felmérésben résztvevők 18 százaléka vélekedik úgy, hogy a kelleténél több személyes információt tesz közzé a közösségi oldalakon, és csak 7 százalékuk sorolta a közösségi oldalakhoz tartozó bejelentkezési adatait azon három információ közé, amelynek elvesztésétől a legjobban fél.
A statisztikák azt mutatják, hogy a hackerek érdeklődése a közösségi hálózatok iránt nem lankad. A Kaspersky Security Network adatai szerint 2013-ban a Kaspersky Lab termékei több mint 600 millió esetben akadályozták meg, hogy a felhasználók hamis adathalász weboldalakat látogassanak meg, és ezeknek az oldalaknak több mint 35 százaléka közösségi hálózatokat utánzott. A kutatás ugyancsak megállapította, hogy a felhasználók 40 százaléka kapott már olyan gyanús üzenetet, amelyben arra kérték, kövessen egy ismeretlen hivatkozást vagy töltsön le egy potencionálisan rosszindulatú fájlt, továbbá a felhasználók 21 százaléka kapott már olyan, állítólagosan egy közösségi hálózat által küldött e-mailt, amellyel bejelentkezési adatait próbálták megszerezni.