Brit és német kutatók megalkották a világ leggyorsabb lézerét, ennek pedig a mindennapjainkra is nagy hatása lehet: úgy tűnik, a technológiát az internet felgyorsítására is használni lehet majd.
Komoly ugrást hozhat az adatátviteli sebesség terén az a lézer, amelynek kifejlesztéséről a napokban számoltak be a jénai Friedrich Schiller Egyetem és a londoni Imperial College kutatói. Az új fejlesztés az eddigieknél tízszer gyorsabb információátvitelt tehet lehetővé.
A Nature Physics című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a lézersugár megalkotásához használt cink-oxid nanohálót a korábban alkalmazott üveg helyett ezüstre helyezték. A szakembereknek így sikerült a lézersugár átmérőjét 120 nanométerre, nagyjából az emberi hajszál vékonyságának ezredrészére csökkenteni.
Az ultravékony lézer 1 billió (1 000 000 000 000) pulzálásra képes másodpercenként, ez pedig a szakemberek szerint már bőven elég a jelenleg alkalmazott adatátviteli technológiáknál nagyságrendileg gyorsabb adatforgalmazáshoz.