Angol tudósok olyan okostelefon-prototípuson dolgoznak, amely feszültséget generál a mindennapos háttérzajokból.
A londoni Queen Mary Egyetem és a Nokia együttműködésének gyümölcse lehet egy olyan okostelefon, amelyet hangokkal lehet majd feltölteni. És nem különleges, laboratóriumi zajokkal, hanem egyszerű hanghatásokkal, például dudaszóval, a közlekedés zajával, hangos zenével, beszéddel – adta hírül a phys.org.
Az ötlet már pár évvel ezelőtt is felmerült, amikor koreai kutatók próbáltak hangot használni mobiltelefonok töltésére. A piezoelektromosság elvét alkalmazták, s cinkoxid vezetékek alakították elektromossággá a hangrezgéseket. Bár az elképzelés jól vizsgázott, azonban nem tudtak így feltölteni teljesen egy telefont.
Most viszont a londoni Queen Mary Egyetem (QMUL) és a Nokia ezt az akadályt is sikerrel vették. Folyékony cinkoxiddal vontak be egy műanyag lapot, amelyet azután egy speciális oldatba mártva 90 fokra melegítettek. A cinkoxidból ennek hatására nanorudak hálózata alakult ki, s az így átalakult műanyaglapot két elektronikusan vezető lap közé tették. Korábban ezek aranyból készültek, azonban költségcsökkentési okok miatt a kutatók alufóliával helyettesítették a nemesfémet.
A prototípus készülék akkora, mint egy Nokia Lumia 925-ös, és képes 5V-nyi feszültséget generálni a mindennapos háttérzajokból. Ekkora feszültséggel pedig már vidáman tölthető egy telefon.