Hamarosan Föld körüli pályán is bizonyíthat a Google kísérleti okostelefonja.
A következő generációs, 3D-érzékelős technológiával felruházott Google-okostelefonok lesznek az agyai és a szemei a Nemzetközi Űrállomás belsejében szolgáló lebegő, gömb alakú robotoknak.
A NASA tervei szerint ezek az okostelefononk javítják majd a SPHERE (Synchronised Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites) nevű szerkezetek képességeit, így átvehetnek majd bizonyos feladatokat az űrhajósoktól, továbbá képesek lesznek kockázatos munkákat is elvégezni az űrhajón kívül.
Az okostelefonok, amelyek a Google Project Tango elnevezésű, kiterjesztett valóság (AR) kezdeményezés termékei, július 11-én kerülnek fel az űrbe.
A robotgömbök már 2006 óta teljesítenek szolgálatot az űrállomáson, azonban korábban meglehetősen kezdetleges képességeik voltak. A szakemberek folyamatosan keresték a módját „tuningolásuknak”, és néhány éve vettek is jó pár okostelefont a Best Buyon, amelyeket átalakítottak, majd úgy küldték fel az űrbe. Az űrhajósok tépőzárral rögzítették a robotgömbökhöz, amelyek így már egyfajta vizuális képességre is szert tettek, de ez még mindig nem volt elég.
A NASA végül a Google kísérleti telefonjában találta meg a megoldást. Ezek a készülékek már mozgáskövető kamerákat, infravörös mélységérzekelőket tartalmaznak. A szenzorok detektálják az űrállomás éles szögleteit, és igen pontos térképet rajzolnak a robotok elé, amelyek így minden eddiginél pontosabban mozoghatnak (amúgy körülbelül másfél métert megtéve percenként). „Erre az igen robusztus navigációs képességre van szükség az űrállomáson” – jegyezte meg a SPHERE projektmenedzsere.