Tech hvg.hu 2014. június. 28. 10:00

Látott már ilyet? Nem kell kattintania az egérrel, elég, ha elmosolyodik

Akár egy egyszerű mosoly vagy egy fejmozdulat is remek kurzorvezérlő lehet az alábbi eszköznek köszönhetően.

A Perceptive Devices nevű startup mutatta be a New York-i CE Weeken azt a különleges szerkezetet, amellyel tulajdonképpen egérré alakíthatjuk szemüvegünket.

A külön névvel egyelőre nem is illetett eszköz lelke egy közelségérzékelő (poximity szenzor), amely – a szemüvegre szerelve – érzékeli az arcizmok, illetve a fej izmainak mozgását, és kurzorvezérlő jelekké fordítja ezeket. Így azután asztali számítógépeket, notebookokat, okostévéket lehet vezérelni, tulajdonképpen minden olyan eszközt, amelyhez Bluetooth-egér csatlakoztatható.

A cég ügyvezetője szerint a mosolygással történő navigálás pozitív érzelmekhez juttatja a felhasználót. A vezérlésnél a mosolygás hosszának is jelentősége van, például egy pillanatnyi elmosolyodás az egérkattintásnak felel meg, míg mondjuk egy hosszabb mosollyal görgethetünk.

A fejmozdulatoknak is szerepük lehet: a bólintás a a PgDn billentyű lenyomásának felel meg, ha pedig oldalra hatjuk a fejünket, a megnyitott oldalak között navigálhatunk.

Kicsit bonyolultnak tűnhet az ilyesfajta vezérlés, de állítólag könnyű megszokni. Eltekintve attól, hogy jó dolog megmosolyogtatni a felhasználókat, ez a különleges egér elsősorban a fogyatékkal élők számára készül. Egy éven belül szeretnék piacra dobni, viszont meglehetősen borsos, több mint ezer dolláros áron. Azonban az ügyvezető úgy nyilatkozott, elképzelhető majd árcsökkentés, hogy minél többek hozzájuthassanak a „mosolygós egérhez”.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.