Tech hvg.hu 2014. május. 29. 09:01

Sok szám arról, hogy miket is kattintgat egész nap

Magyarország több tekintetben is élen jár a régióban abban, ahogy az emberek az internet és okostelefonjuk, tabletjük, számítógépük segítségével igyekeznek hétköznapjaikat egyszerűbbé és kényelmesebbé tenni – derül ki egy a Google megbízására készített friss kutatásból.

A felmérés szerint Magyarországon közel minden negyedik internetező első dolga ébredés után, hogy felmenjen a netre és minden harmadik internetező nyilatkozott úgy, hogy nem tudja elképzelni az életét internet nélkül. Környékbeli országokkal – Csehországgal, Szlovákiával, Romániával és Lengyelországgal – összehasonlítva Magyarországon a legnagyobb az internet-penetráció, 62% az internetet szinte naponta használók aránya. Okostelefonját, tabletjét pedig az internetezők 63%-a használja erre rendszeresen.

A magyarországi internetezők 98%-a otthonról is használja az internetet, 32%-uk tévénézés közben is netezik.

A magyarországi YouTube-nézők kedvenc témái közé tartoznak a mozifilmek ajánlói (75%-uk néz erről videókat), az oktatóvideók (66%-uk nézi), 32% keres útmutatást a YouTube-on, hogy hogyan kell elkészíteni, vagy megjavítani valamit, 28% edz YouTube-videók alapján, 26% a főzős videókat is követ, 15% pedig sminkes videókat is néz. Minden 10. magyarországi internetező mondta azt, hogy ő is tölt fel a YouTube-ra videót.

Nem csak videókat keresnek a magyar internetezők sem, ha kikapcsolódásra vágynak. 52%-uk mondta azt, hogy zenehallgatásra, rádiózásra is használja az internetet.

Ha pedig a családdal, barátokkal való kapcsolattartásról van szó, a magyarországi internetezők 34%-a nyilatkozott úgy, hogy az interneten bonyolított videohívásokat is használ erre a célra.

Minden ötödik magyarországi internetező iskolából, felsőoktatási intézményből is internetezik. Az internetezők 77%-a nyilatkozott úgy, hogy információkeresésre is használja a netet.

A magyarországi internetezők 58%-a recepteket is keres az interneten, 14%-uk pedig még vásárlás közben is internetezik. A receptek keresésénél azonban nem állnak meg, 26%-uk a YouTube-ról merít ihletet, főzős videókat keres, amikor készítene valami finomat.

A magyarországi internetezők nyaralásukat is az interneten tervezik: a Google Térképet használók kétharmada a Google Térképet hívja segítségül, amikor nyaralásra, utazásra kerül a sor. Ez egyébként a legmagasabb arány a környékbeli országokkal – Csehországgal, Szlovákiával, Romániával, Lengyelországgal – összevetve. Utazás közben a nyelvi akadályok leküzdésére kedvelt társuknak bizonyult a Google Fordító, 38%-uk mondta, hogy használja ha külföldre megy. A magyarországi internetezők 30%-a nyaralás közben sem csatlakozik le teljesen a világhálóról.

A kutatást a Google megbízására az IIBR készítette 2014 márciusában CAWI (online kérdőíves) módszerrel Internet a mindennapi életben címmel. A kutatásban 5 országot vizsgáltak (Magyarországot, Csehországot, Szlovákiát, Romániát és Lengyelországot), minden országban 1000 fős, a 15 évnél idősebb internetezőkre nézve reprezentatív mintán.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.