2014. január. 13. 11:01 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. január. 13. 11:02 Tech

Nagy léggömbökkel vinnék a netet a ritkán lakott területekre

Speciális léggömbökkel juttatnák el az internetet Brazília olyan nehezen megközelíthető területeire, mint az esőerdők – írja a The Guardian. A léggömbök jeladókat szállítanának, amik 300 méteres magasságban lebegve biztosítanának vezeték nélküli internetelérést az ország ritkán lakott területein élők számára. A megoldás más területeken is bevethető lehet.

A Conectar névre keresztelt projektet – a portugál szó az angol connect, vagyis összeköt, összekapcsol szóra utal – Brazília űrkutató központja, az INPE felügyeli. José Angelo Neri, az INPE egyik kutatója a Guardian kérdésére elmondta: a léggömbök távvezetékként működnek majd és nagy hatótávolságúak lesznek. A rendszer főleg azokon a helyeken lesz hasznosítható, ahol a vezetékes megoldás nem működik, ilyen például az Amazon környéke és Brazília északkeleti és középnyugati részei. 

Az INPE novemberben Sao Pauloban már tesztelte a jeladót, amit bár nem a gömbbe terveztek, de 30 kilométeres távolságban működött. Neri szerint ezért most a gömb továbbfejlesztése a legfontosabb feladat. A végső cél egy olyan eszköz kifejlesztése, ami könnyű és nagy magasságban is jól működik. A fejlesztők a környezeti hatásoknak – rossz időjárásnak, szélnek és villámnak – is ellenálló technológián dolgoznak.

Az ötlet nem teljesen új, ugyanis a Google 2013 júniusában Új-Zélandon, a Project Loon keretében már útjára engedett 30 tesztgömböt, de Neri szerint a Google és az INPE vállalkozása sokban különbözik. Míg a Google gömbjei 20 kilométeres távolságban, szabadon szálltak, addig az INPE eszközei egy-egy stratégiailag fontos ponthoz lesznek rögzítve.  A cél viszont mindkét esetben ugyanaz: a vidéki, külső területek hálózatba kapcsolása és kommunikációjuk könnyítése.

Luiz Alencar Reis da Silva Mello, a Rio de Janeiró-i egyetem telekommunikációs professzora szerint a rendszer nagy előnye, hogy jóval olcsóbb, mint a műholdas kapcsolat, és városokban is használható lenne más technológiák kiegészítéseként.

További tesztek júniusban várhatóak, Neri reményei szerint pedig az év végére felépül a működőképes rendszer.