Tech Balogh Csaba 2013. december. 29. 11:53

Hogyan fizethet mobillal ma, és hogyan holnap?

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Az évek óta lényegében egy helyben topogó mobilfizetés mára sokkal életszerűbb alternatíva lett, mint néhány évvel ezelőtt volt. Egyre több a fizetési folyamatot valóban kényelmesebbé tevő lehetőség, és olyan is van, némelyik használatához nincs szükség az aktuálisan legdrágább csúcsmobilokra sem.

Az okostelefon mint fizetésre használható eszköz egyértelműen a bankkártyák trónját követeli. A kettő közt egyértelmű hasonlóságot a készpénzhez hasonló, de annál biztonságosabb hordozhatóság, illetve az a készpénzzel szembeni előny, hogy mind mobillal, mind bankkártyával lehet offline és online is fizetni.

A bankkártya használata (fényképes igazolvánnyal, PIN kóddal, aláírással) offline kifejezetten biztonságosnak számít, a vásárlások és fizetések viszont egyre inkább az internetre terelődik. Az eNET becslései szerint idén 200 milliárd körül alakul a hazai e-kereskedelmi piac mérete. Az online fizetés terén viszont a pénzintézetünk által kiadott plasztiklap már kevésbé számít biztonságosnak.

hvg.hu

A bankkártya tulajdonosának neve, a kártya száma, lejárati dátuma, valamint a hátulján lévő, három karakterből álló CVC biztonsági kód ismeretében már úgy fizethetünk bárki bankkártyájával a neten, mintha éppen a sajátunkat használnánk - és persze mások is így fizethetnek a mi kártyánkkal. Csak ezek az egyszeri kézbevétel (vagy online fizetés) során megismerhető adatok kellenek hozzá, semmilyen jelszó vagy PIN kód nem szükséges.

És itt jönnek képbe a mobilok, amik sokkal gyorsabban okosodnak, így már sokkal több biztonsági funkciót kínálnak, mint a bankkártyák.

MasterCard Mobile

Az aktuálisan forgalomban lévő okosmobilok nagyjából mindegyikére, iPhone-ra, androidos telefonokra és Windows Phone rendszerű készülékekre is elérhető már olyan alkalmazás, amellyel néhány számlánkat nemcsak sorban állás, de az internetbanki felületünkre való kattintgatások nélkül is befizethetjük. A magyarok által fejlesztett MasterCard Mobile-t ráadásul mindenki használhatja, akiknek MasterCard vagy CVC kóddal ellátott Maestro bankkártyája van.

Az iPhone-raAndroidra és Windows Phone-ra is letölthető appban regisztrálni kell a kártyá(i)nkat - ennek egyszeri, kártyánként 99 forintos díja van -, és már kész is a beállítás. Ezután a a számlán lévő QR kód leolvasásával, vagy éppen telefonszámunk megadása után fizethetünk vele az elfogadóhelyeken. A hasonló egyszerűsített megoldásoktól eltérően ez nem csak egy tucat céget jelent,országosan már 150 online és offline helyen, mobilszolgáltatók, taxik, kuponos oldalak, könyvesboltok, színházak és általános webshopok tesztik lehetővé a MasterCard Mobile-lal történő fizetést.

A fizetést minden esetben egy, az alkalmazásban előre megadandó mPIN-nel minden esetben engedélyeznünk kell, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a folyamat sokkal biztonságosabb, mint egy sima internetes bankkártyás fizetés, ahol a plasztiklapról leolvasható adatokon kívül semmit nem kell megadnunk, PIN kódunkat sem.

A MasterCard Mobile alkalmazás további előnye, hogy egy papír számla esetén a QR kód leolvasása után nem kell rögtön fizetnünk, az app automatikusan felismeri nem csak az összeget, hanem a befizetési határidőt is, és jelez előtte egy nappal.

NFC és MobilTárca

A GSM Szövetség legutóbbi előrejelzése szerint 2015-re az összes piacon lévő okosmobil fele NFC-képes lesz, 2016-ra pedig összesen 1 milliárd darabot adnak el az ilyen telefonokból. Jelenleg viszont alig néhány modellben található meg ez a képesség, és mivel csúcskategóriás, drága készülékekről beszélünk, darabszámra sincs sok a piacon. Ez viszont azt is jelenti, hogy az NFC évek óta a következő év technológiájának számít.

Magyar Mobiltárca Szövetség

Itthon egy kétezer fős tesztprojekt résztvevői használják leginkább ezt a fajta fizetési módot. A Magyar MobilTárca Szövetség júliusban kezdődött, év végéig tartó programjának alkalmazása egy helyre gyűjti a pénztárcákban hordott plasztikkártyákat, és virtuális formában megjeleníti azokat az okostelefonunkon. A megoldás tehát hasonló a MasterCard Mobile-hoz, annyi különbséggel, hogy itt a speciálisnak számító NFC-s mobilra mindenképpen szükség van a fizetéshez.

A MobilTárca pilot célja, hogy a tesztek során összegyűjtött felhasználói tapasztalatok alapján tökéletesítsék a rendszert, melyből jövőre lehet mindenki számára elérhető szolgáltatás.

Az NFC technológián alapuló fizetés egyébként egyre több helyen lehetséges: az MNB 2012. év végi statisztikája szerint Magyarországon közel 17 ezer terminál képes PayPass típusú, egy érintéssel működő fizetésre.

Rövid szöveges üzenet

A mobilfizetés legkezdetlegesebb, egyben legnehézkesebb formáját az sms-es fizetés jelenti. Ez nem csak a tehetségkutató műsorok és a valóságshow-k “hajrá, Alekosz” jellegű, 3-400 forintos üzeneteit jelenti, hanem így működik például a mobilparkolás rendszere is. Az eNET szeptemberi felmérése szerint legtöbben parkolójegyet és autópálya-matricát vesznek mobilon, majd a lottó vagy egyéb szerencsejáték szelvény következik. Ezek jelentős része már az okostelefonok előtt elérhető volt, sms-es vásárlás/fizetés formájában.

Az sms-es fizetés kifejezetten kényelmetlen, hacsak a felhasználó nem használja nap mint nap. Az üzenetbe ugyanis rendszerint nem csak saját azonosítónkat - parkolás esetén például autónk rendszámát - kell beleírni, hanem azt a kódot is, ami alapján a rendszer rájön, hogy mit is szeretnénk. Ez egy egyszerű EGESZ - mint egész napra szóló parkolójegy - kifejezéstől a többváltozós szövegekig terjedhet.

Hirdetés