Érdekes, de mindenképpen logikus következtetésre jutottak az egyik connecticuti egyetem kutatói a fotózással kapcsolatban.
Szinte nincs is már olyan fontos, sőt kevésbé fontos mozzanata az életünknek, amelyet ne örökítenénk meg, hála az egyre olcsóbb digitális fényképezőgépeknek, meg persze a fotózni képes telefonoknak. A fotózás önmagában is remek szórakozás, ráadásul később minden pillanatot visszaidézhetünk, ha megnézzük a képeket.
Azonban veszélye is van a fényképezésnek, legalábbis a connecticuti Fairfield Egyetem kutatása szerint. Egy nemrég megjelentetett tanulmányuk megállapította, hogy ha mondjuk egy tárgyról fényképet készítünk, később kevésbé fogunk emlékezni annak részleteire, azaz a fotografikus memóriánk nem fog túl jól működni.
A kutatásban részt vevőket elvitték egy múzeumba, ahol az egyik csoport fotózhatta a kiállítási tárgyakat, a másik csak szemlélhette ezeket. A következő napon fel kellett idézniük a látottakat. Akik fényképeztek, sokkal kevesebb részletre tudtak visszaemlékezni, mint azok, akik a saját szemükre hagyatkoztak.
Az eredmény, ha jobban belegondolunk, nem is olyan meglepő. Hiszen ha az ember tudja, hogy számíthat a technológiára a későbbi emlékezésnél, már tudat alatt sem nagyon strapálja magát, hogy figyeljen a részletekre, ráadásul magára a képkészítésre koncentrál.
A kutatók ezért azt javasolják, hogy ha valaki edzeni szeretné fotografikus memóriáját, tegye le a fényképezőgépet, előbb jól szemlélje meg azt, amit lefotózna, s csak utána kattintson. A múzeumokba járóknak pedig egyenesen azt ajánlják, hogy előbb fényképezőgép nélkül sétáljanak végig egy kiállításon, nézelődjenek, mintha nem is volna nálunk fényképezőgép, majd járják végig az egészet újra, s akkor már használják bátran készüléküket. Igaz, ez jóval több időt vesz igénybe, viszont határozottan jót tesz a memóriának.