Tech hvg.hu 2013. június. 19. 16:10

Így cselezhető ki az arcfelismerés

A magánszféra védelmét célozta meg egy érdekes japán találmány, ám ha megvalósul, könnyen a viták kereszttüzébe kerülhet.

Nem is gondoljuk, hány és hány kamera rögzíti a legkülönfélébb helyeken az emberek mozgását. A nagy többséget ez ugyan a legkevésbé sem zavarja, de annak, aki kényes magánszférája védelmére, érdemes egy pillantást vetnie egy különleges japán találmányra.

A japán nemzeti informatika intézetben egy olyan szemüveget fejlesztettek, amelyik blokkolja az arcfelismerő algoritmusokat, így egészen biztos, hogy nem lehet majd felismerni viselőjét a felvételeken.

Forrás. DigInfo

A szemüvegen közel infravörös fényt sugárzó parányi kis LED-ek vannak (szám szerint 11 darab) – ez a fény érzékelhetetlen az emberi szem számára, azonban az arcfelismerő kamerákat mintegy elvakítja, így csak folt lesz az arc legjellegzetesebb része, a szem és az orr körül.

A fényképezőgépek más elven működnek, így ezeket a készülékeket nem lehet megtéveszteni ezzel a szemüveggel, azonban az intézetben már dolgoznak e „probléma” megoldásán. Kérdés persze, hogy mi lesz minderre a biztonsági rendszerek készítőinek reakciója.

Alább egy videót is megnézhet a készülék működéséről.

hvg360 Dulai Péter 2025. április. 28. 06:30

„2018 volt a fordulópont” – kilőtt a fiatalkorú elkövetők száma Magyarországon, brutálisabbak lettek a lányok

Jobban végzi a dolgát a rendőrség, több eset lát napvilágot? Vagy valóban egyre több a fiatalok, azon belül is a lányok által elkövetett erőszakos bűncselekmény a Covid óta? Molnár István Jenő bűnmegelőzési szakértő szerint a statisztikák csak elsőre tűnnek egyértelműnek és objektívnek, a stigmatizáló jelzőkkel pedig óvatosan bánna, hiszen a Z generáció különösen sok címkét kap. Szerinte nemcsak a szülők edukációja fontos, hanem hogy az iskolában nagyobb figyelmet fordítsanak a mentális egészség megőrzésére.