A sok millió ember által használt Snapchat azt ígéri, hogy a szolgáltatással küldött fényképek 10 másodperc után megsemmisülnek. Kiderült: olyannyira nem, hogy még a címzett mobilján is megmaradnak a fájlok.
A tavaly megjelent, azóta több tízmillió felhasználót gyűjtő Snapchat lényege, hogy az alkalmazásban küldött fotók a megnyitás után 10 másodpercig láthatók, utána törlődnek. Az újfajta üzenetküldő éppen ezért is lett népszerű: az önmegsemmisítő fényképek küldésének lehetősége több célra is nagyszerű, olyan képeknél, melyeket az ember csak egy embernek szeretne megmutatni, neki sem sokáig.
A Decipher Forensics kutatói kiderítették, hogy a Snapchat nemhogy nem tartja be az ígért önmegsemmisítést, de ezt egyenesen nevetséges módon teszi. A képfájlok ugyanis egy az egyben megmaradnak a mobilon, előkeresésükben pedig segít is a cég, mobilonként 3-500 dollárért.
A Snapchat a hírre úgy reagált: az ő szerverükön nem maradnak meg a képek, az átlagfelhasználó pedig nem tudja őket megtalálni.
A szolgáltatás persze ennél jóval könnyebben is kijátszható: amikor megnézünk az alkalmazásban egy fotót, csak egy képernyőkép-készítést kell nyomni a mobilon, vagy ha ez nem megy, akkor lefényképezni a kijelzőt egy másik telefonnal – és máris megmaradnak a fotók.