Még mindig nagyon sok asztali számítógépen fut Windows XP, azonban egy év múlva a Microsoft végleg leveszi a kezét erről az operációs rendszerről.
A NetMarketShare adatai szerint világviszonylatban az asztali számítógépek közel 40 százalékán Windows XP fut. Érthetően, hiszen végre egy valóban stabil operációs rendszert birtokolhattak a felhasználók. A Microsoft azonban, 8 évvel a Windows XP megjelenése után, 2009-ben (áprilisban) megszüntette a termék úgynevezett mainstream támogatását, viszont az operációs rendszer közkedveltsége miatt megmaradt a kiterjesztett támogatás (extended support).
Egyszer viszont minden jó véget ér, és egy év múlva, egészen pontosan 2014. április 8-án ez a bizonyos kiterjesztett támogatás is megszűnik. Nem lesznek többé – elsősorban biztonsági – frissítések a Windows XP-hez, ami kezdetben észrevehetetlen lesz, azonban hosszabb távon már veszélyeknek teszi ki a felhasználók gépét. Egy otthoni felhasználónál még elviselhető ez a kockázat, más a helyzet azonban az esetlegesen kényes adatokat őrző céges komputerek esetén.
A Microsoft most azt szeretné – és ennek egy sajtóközleményben is hangot adott –, hogy a vállalkozások minél hamarabb térjenek át a Windows 7-re vagy a Windows 8-ra. És bár mindkét operációs rendszer neve szóba került, azt azért látni kell, hogy a szoftveróriás most inkább a Windows 8-at favorizálja.
Ami az árakat illeti: a két operációs rendszer ára nagyjából megegyezik, 40 ezer forint körül van, így ennek kevéssé lesz döntő szerepe a váltásban. Annál inkább az operációs rendszer felhasználói felületének, kezelhetőségének.
Azok a felhasználók, akik szerették a Windows XP küllemét, megszokták használatának fortélyait, valószínűleg inkább a Windows 7-re voksolnak majd, míg a Windows 8-at inkább azok fogják preferálni, akikbe némi „kalandvágy” is szorult, netán többféle windowsos eszközt is használnak, és még jó ideig szeretnék érezni maguk mögött a Microsoft támogatását.