Ősz közepétől mindenki csak digitális rendszerben tévézhet
Október végéig két ütemben valósul meg a digitális átállás Magyarországon, ezután az időpont után mindenki kizárólag a korszerűbb digitális rendszerben televíziózhat – jelentette be Aranyosné Börcs Janka, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) főigazgatója sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten.
Az első ütemben július 31-én a Budapest Kab-hegy, Szentes, Győr, Szeged vonalon elhelyezkedő adótornyokat hangolják át, ez az ország középső és nyugati területeit érinti. A második ütemben október 31-én kapcsolják le a többi analóg adót, ez pedig az északkeleti országrészt és a Dunántúl déli részét érinti.
A főigazgató kifejtette: a digitális televíziózás korszakváltást hoz a tévénézők számára, ami egyrészt jobb kép- és hangminőséget jelent, továbbá olyan extra szolgáltatásokat, mint az elektronikus tévéújság, a műsor megállíthatósága és visszatekerhetősége vagy a digitális gyermekvédelmi zár.
Az átállás azokat érinti, akik hagyományos tető- vagy szobaantennával tévéznek. Ők jelenleg, előfizetési díj nélkül, csak három földfelszíni sugárzású csatornát fognak. Nekik vagy set-top boxot kell beszerezniük, amelyet a hagyományos tévékészülékekhez is lehet csatlakoztatni, vagy dönthetnek úgy is, hogy új tévékészüléket vásárolnak, amely már tartalmazza a jelátalakítót. Az átállásban nem érintettek azok, akik jelenleg előfizetéses tévészolgáltatást vesznek igénybe.
A digitális földfelszíni sugárzás az eddig analóg műsorszórás esetén megszokott három csatorna (M1, RTL Klub, Tv2) mellett további négy televíziós csatorna (M2, Duna, Duna World, Euronews) és három rádióadás (MR1-Kossuth Rádió, MR2-Petőfi Rádió, MR3-Bartók Rádió) ingyenes vételét teszi lehetővé.
Karl Károly hírközlés-felügyeleti főosztályvezető elmondta, hogy az NMHH támogatási programot indít azok számára, akik önerőből nem tudnak átállni. Az arra rászoruló jogosultaknak a hatóság beszerzi és beszereli a vételhez szükséges eszközöket. A rászorulók az eszközbeszerelés helyett választhatnak a szolgáltatók kedvezményes előfizetési ajánlataiból is.
Jelenleg mintegy 500 ezer háztartás televíziózik hagyományosan, az NMHH mintegy 50-100 ezerre becsüli ebből a szociálisan rászorulók számát. A jogosult kör pontos meghatározására felmérés indul a Központi Statisztikai Hivatal részvételével. Hatszáz felmérő személyesen keresi fel a háztartásokat.
Vári Péter, az NMHH infokommunikációs erőforrások divíziójának vezetője elmondta, hogy a digitális átállással felszabaduló 800 megahertzes frekvenciasávot szélessávú internet-szolgáltatásra fogják felhasználni. Jelenleg ennek még csak az előkészülete zajlik.
Aranyosné Börcs Janka elmondta, hogy az átállás az NMHH költségvetéséből mintegy 8 milliárd forintba kerül. Ezen belül a legnagyobb tételek között van a KSH felmérése, ez mintegy 2 milliárd forint, további mintegy 1,9 milliárd forintot a kommunikáció emészt fel. A set-top boxok beszerzése és beszerelése szintén nagy tétel, de ennek pontos összege még nem ismert. Egy főre körülbelül 25 ezer forintos költséggel kell számolni. Az átállásról március 19-20-án – Digitális Korrektúra címmel – konferencia lesz a Velencei-tó partján a Korrektúra Kft. szervezésében.
A digitális átállás után az eddiginél több televíziós csatornát foghatnak ingyenesen azok a háztartások, amelyeknek nincs előfizetésük – mondta Belénessy Csaba, az átállás témájában rendezendő konferencia szakmai vezetője a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában, hétfőn.
Az MTI korábbi vezérigazgatója beszámolt arról is, hogy az új technikai lehetőség az eddigitől eltérő műsor-összeállításra is lehetőséget ad majd, hiszen a jelenleginél több csatornát tesz foghatóvá.
A jogszabályok szerint Magyarországon 2014. december 31-ig kell megtörténnie a digitális átállásnak, ezután már mindenki csak digitális rendszerben televíziózhat.