Tech techline.hu 2012. január. 02. 14:00

2012: 3D a tranzisztorok világában

Amennyire szerencsétlenül indult a 2011-es év az Intel számára, annyira jó lett a folytatás.

Amennyire szerencsétlenül indult a 2011-es év az Intel számára, annyira jó lett a folytatás. Tavasszal a cég bejelentette, hogy sikerült a 22 nm-es gyártástechnológiánál felmerült problémákat megoldani, méghozzá egy olyan új fejlesztéssel, ami további hosszú évekre biztosítja a (viszonylag) könnyű előrehaladást.

A 22 nm-es Intel CPU-knál találkozhatunk majd először a 3D Tri-Gate tranzisztorokkal. Itt a szilícium alapból térben kiemelkedik a félvezető, így egy helyett három felületen is érintkezik a kapu felületével. A jelentősen kisebb fizikai méretű, sokkal alacsonyabb szivárgási árammal dolgozó tranzisztor természetesen gyorsabb lesz elődjénél, de ami talán még fontosabb, azonos számítási teljesítmény mellett közel fele annyit fogyaszt.

A soron következő, Ivy Bridge processzor tehát 22 nm-en készül, és mindamellett, hogy gyorsabb lesz, várhatóan látványosan kevesebbet fogyaszt majd, ám ez még nem minden. Az Intel néhány hónappal eltolta a processzor megjelenését 2011 év végéről 2012 első felére, aminek több oka is van. Az első, hogy a Sandy Bridge piacon eltöltött ideje a kezdeti chipkészlet-gond miatt rövidebb lett, a másik, hogy jelenleg igencsak jól teljesít a piacon az Intel új platformja minden szegmensben, amit a PC gyártók érthető módon nem szeretnének éppen a karácsonyi szezon előtt megtörni.

Ha pedig már kapott néhány extra hónapot a fejlesztőcsapat, éltek is a lehetőséggel, és a 2012-es váltást elnevezték „tikk+”-nak. A „+” jel az alaposan átdolgozott grafikai egységet jelöli. Az Ivy Bridge Intel HD Graphics vezérlője már teljes mértékben DirectX 11-es lesz, és megkapja az ehhez szükséges Compute Engine-t, valamint a tesszellációs egységet is. A fejlesztők emellett dedikált L3 cache-t is integráltak a GPU-ba, így az új grafikus chip kevésbé terheli majd le a processzormagokkal osztott utolsó szintű gyorsítótárat (LLC – Last Level Cache).

És itt még nem ér véget az Ivy Bridge, vagyis a harmadik generációs Intel Core család jó tulajdonságainak felsorolása. Az új processzorok az alapos ráncfelvarrás ellenére is tökéletesen kompatibilisek lesznek az előző generációs Intel Core CPU-khoz készített LGA1155-ös alaplapokkal, mindössze egy BIOS frissítésre lesz szükségünk.

A 22 nm-es technológia egyik legnagyobb előnyét az új, ultrabook mobil PC platformnál lehet majd leginkább érezni: a nagyon alacsony fogyasztású CPU-kkal szerelt, alig néhány milliméter vastagságú mobil számítógépek akár kétszer tovább bírják majd, mint a mai modellek, és a készenléti idő is rengeteget javul majd. Természetesen eközben a teljesítményen sem esik csorba, ami részben a legújabb, 3.0-ás Turbó mód számlájára írható majd, aminek segítségével az ULV/CULV szuperalacsony fogyasztású CPU-k szükség esetén akár a hagyományos fogyasztású CPU-k órajelére is felpöröghetnek majd.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.