Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Sokan legalább annyira használjuk szórakozásra is a mobilunkat – hát még táblagépünket –, mint munkára. A választék nagy: az iOS-re és az Androidra elérhető több százezer játékból nem egyszerű kiválogatni a valóban élvezeteseket. Összeállításunkban 25 remek játékot gyűjtöttünk össze, melyek közt bár van frissebb és régebbi, 5 perces szünetben játszható és órákra lekötő is, egy közös bennük: garantált szórakozást nyújtanak.

Super Hexagon (iPhone, iPad)

Koncentráció és gyors reakció – "mindössze" ennyi szükséges a Super Hexagon című játékhoz, amely amellett, hogy szórakoztató és addiktív, azt is megmutatja, hogy mennyire gyorsan reagálunk egy-egy helyzetben.

Angry Birds Star Wars (Android, iPhone, iPad, Windows Phone)

A népszerű játék sok verziót megélt már, de a Csillagok háborúja-filmek világában játszódó kiadás kétségtelenül az eredeti óta a legjobb, valódi újragondolás. Előnye, hogy csak az Angry Birds vagy csak a Csillagok háborúja iránt rajongók is élvezettel játszhatnak vele.

Rovio

Carmageddon (iPhone, iPad)

Az elsőként 1997-ben Windowsra és Mac OS X-re kiadott autós-harcolós játékban bizonyos idő alatt kell teljesítenünk egy pályát, ami háromféle módon történhet: teljesítjük a megadott számú kört, legyőzzük az összes ellenfelet, vagy átgázolunk az összes gyalogoson. Az élményt egy kickstarteres tőkegyűjtő kampány után adaptálták iOS eszközökre is.

DONKEY.BAS (iPhone)

A játék lényege egyszerű: versenyautóval kell kerülgetnünk a szamarakat. De egyszerű a megvalósítás is: az app letöltőit nem bonyolult grafika, hanem egy kvarcjátékos retró várja. A korszak szerelmeseinek mindenképp megéri.

Pac-Man (Android, iPhone)

A Pac-Man azon játékok egyike, amit keveseknek kell bemutatni. Hivatalos verziója szerencsére androidos készülékekre és iPhone-ra is elérhető.

Sonic CD (Android, iPhone, iPad)

Egy kék sündisznó, aki szó szerint begurul. A SEGA játékfigurája a kilencvenes években a Nintendo Mariójával versengett. Bár az időtállóság és a gazdasági fölény szempontjából a Nintendo került ki a versenyből győztesen, a mobilon való játszhatóság szempontjából egy pont a SEGA-nak.

Sonic CD

Slots - Pharaoh's Way (iPhone)

A félkarú rabló egyiptomi hangulatú verziójához, akárcsak a nyerőgépezéshez, nem feltétlen észmunka kell, kifejezetten szerencsejátékról van szó. A Slots - Pharaoh’s Way élvezetes játékmenetet biztosít a műfaj kedvelőinek, sok gép, fejlődési szintek várják a játékosokat - és nem mellesleg néhány hetente érkezik az újabb kihívás.

Tetris (Android, iPhone)

Rengeteg Tetris-szerű játék kering mind az App Store-ban, mind az androidos Google Play-ben, a cégek időnként le is takarítják a klónokat. Az eredeti Tetrisből csak egy van, szerencsére mindkét platformra elérhető. 

Need for Speed - Most Wanted (Android, iPhone, iPad)

Ha autós játék, akkor az egyik legjobb választás a számítógép mellett mobilon és táblagépen is a Need for Speed. A széria legújabb darabja bár kicsit borsos árú, egy kis karácsonyi extrának – főleg ha ez alkalomból le is értékelik – beférhet a keretbe.

Asphalt 7: Heat (Android, iPhone, iPad)

Mobilos fronton kár lenne kihagyni autós témában az Asphalt szériát, melynek 7-es darabja is megérdemel egy letöltést – aztán pedig pár óra játékot. Az előző verzióhoz képest erősen feljavított grafikai élmény mellett több mint 60 autóval, 15 (valós városi környezetekre alapozott) pályával és továbbfejlesztett többjátékos móddal szerelték fel.

Asphalt 7

Where’s My Water (Android, iPhone, iPad)

A Disney tavaly debütált, azóta sok frissítést kapó játékának főszereplője egy Swampy névre hallgató krokodil, a mi feladatunk pedig az, hogy eljuttassuk hozzá a fürdővizet, amivel le tud tusolni. A gyerekesnek hangzó feladat élvezetes játékmenetet biztosít, szép grafikával és ötletes pályákkal.

Where’s My Perry? (Android, iPhone, iPad)

A Disney idén kiadott nagyjátéka sok szempontból kísértetiesen hasonlít a tavalyi krokodiloshoz. A címük mellett a játékmenetük is hasonló vonásokat mutat. Szerencsére az élvezetek, a szép grafika és az ötletes pályák is maradtak, így ha kijátszottuk a Where’s My Water pályáit, de még vágyunk a hangulatra, akkor irány Perry.

Doom (iPhone, iPad)

Milliók, ha nem tízmilliók első first person shooter élményét jelentette a Doom. A klasszikus játék iPhone-ra és iPadre optimalizált verzióban is elérhető. A klasszikus, szerény grafika pedig nem hiba, hanem funkció.

Letterpress

Letterpress (iPhone, iPad)

A Letterpress az egyik legjobb, de mindenképpen a leginkább letisztult formában kivitelezett szókirakó játék. A pályán megadott betűkből kell minél többet saját színünkre változtatnunk, azaz minél több szóban felhasználni őket – ekkor pontot kapunk. Ha viszont az ellenfél egyik betűje csak saját színű karakterekkel van körbevéve, akkor hiába is használjuk fel, nem változik a mi színünkre és pontot sem kapunk érte. A megfelelő (angol) szavak ismerete mellett tehát stratégiai játékról is van szó, amit a Game Centerben megtalálható ismerőseinkkel vagy véletlenszerűen kiválasztott ellenfelekkel is játszhatunk. Érdemes kipróbálni.

F18 Carrier Landing (Android, iPhone, iPad)

A repülős szimulátorban egy vadászgéppel kell némi repülés után sebességet magasságot és irányzékot is optimálisra állítva leszállnunk katonai támaszpontokra vagy éppen anyahajókra. Az egyszerűnek tűnő feladatokból, eláruljuk, utóbbi a nehezebb.

Flow (Android, iPhone, iPad)

A színes pontok összekötése nem tűnik túl bonyolult feladatnak. Kivéve persze akkor, ha az összekötésük közben a játékmező minden négyzetét fel kell használnunk, de mindet csak egyszer. A Flow ingyenes pályái, legalábbis többségük, egy-két perc alatt végigjátszhatók, és összességében órákra, de inkább napokra is lekötik az embert. Aki pedig tovább is szeretne lépni, az az alkalmazáson belül további szinteket tölthet le.

Tiny Wings (iPhone)

Ha madaras mobilos játék, akkor egyértelműen az Angry Birds jut mindenkinek eszébe – pedig megérdemli az említést az iPhone-ra kiadott Tiny Wings is. A játék érdekessége, hogy készítője, Andreas Illinger eredetileg a barátnőjének szánta, meglepetésnek, de aztán annyira jól sikerült, hogy azóta millióan játszanak vele. Sok küldetés, fejlődési lehetőség, aranyos grafika.

Dead Trigger (Android, iPhone, iPad)

A zombivadászat mostanában az egyik legfelkapottabb téma, a sorozatok és mozifilmek mellett nem kerülte el a mobilos játékok világát sem. A cél a Dead Triggerben is egyszerű: menekülni kell és lőni. A bonyolultabb pályákon mindkettőt nagyon.

MARVEL War of Heroes (Android, iPhone, iPad)

A Marvelhez tartozó képregényhősök, mint például Pókember, Amerika Kapitány, Vasember vagy Hulk rajongóinak egyenesen kihagyhatatlan, a többiek számára csupán ajánlott a MARVEL War of Heroes című játék. Egy kártyajátékról van szó, melyben a hősök kártyáit gyűjtögethetjük, csatázhatunk velük és újabb szupererőket is megszerezhetünk.

Monopoly (Android, iPhone, iPad)

A Monopoly az egyik legnépszerűbb társasjáték, keveseknek kell bemutatni. Bár mobilon is játszható, a legjobb szórakozást és a megszokott élményt társaságban, táblagépen nyújtja a digitális verzió.

Blood & Glory 2: Legend (Android, iPhone)

Látványos grafika sok vérrel. A Glu Games Blood & Glory című játéka nem titkoltam az iOS platformon nagy sikert elkönyvelő Infinity Blades-ből merített ihletet. Ez utóbbihoz képest előnye egyrészt, hogy androidosok is játszhatják, másrészt pedig ingyenesen.

Max Payne (Android, iPhone, iPad)

Áprilisban, az iOS platformon debütált, azóta szerencsére Androidon is elérhető a Max Payne Mobile. A Rockstar Gamesnek a mobilos adaptáció a Grand Theft Auto után ezúttal is jól sikerült, a legtöbbeknek a lövés közbeni esés lassításáról ismerős Max Payne jól megy – ha elindul. A gyengébb és/vagy régebbi készülékek tulajdonosainak vásárlás előtt érdemes erről tájékozódni a neten.

Pro. Police Training 2
(iPhone)

Rendőrségi kiképzés, persze csak játékból, de játékból komolyan. A PPT második része sokféle fegyver és extra mellett tizenegy játékmódot tartalmaz, és bár a végigjátszástól jobb rendőrök nem leszünk – igaz, rosszabbak sem –, a reflexeinket próbára tehetjük vele.

The Wiki Game (iPhone)

A Wiki Game a legszórakoztatóbb dolog, ami a Wikpédiából kihozható. Az angol nyelv középszintű ismerete mellett csak általános műveltség és asszociációs készség szükséges hozzá. A játék lényege, hogy az online lexikon egyik szócikkétől bizonyos feltételek mellett, például a lehető legkevesebb átkattintással, eljussunk egy másikhoz. A szócikkek közti navigálás a bennük lévő, egymásra történő hivatkozásokkal lehetséges. A műveltségi játék során nem árt néhány lépéssel előrébb járni, például annak kitalálásához, hogy hogyan jut el az ember New York államtól a maffia szócikkig. (Ez nekünk elsőre 12 kattintással sikerült, ami a megoldásért kapott szerény játékbéli jutalom és saját megítélésünk szerint sem tűnik optimálisnak.)

Perfect 50/50 (Android, iPhone)

Szemmértékkel nem is olyan egyszerű megfelezni néhány formát – a Perfect 50/50 lényege viszont pontosan ez. A maximalisták csak óvatosan töltsék le a játékot, nagyon bele lehet merülni, ha valaki valóban a tökéletesen 50-50 százalékos vágásra törekszik.

 

Ha további cikkek is érdeklik a témában, lapozza fel a rovatunk támogatásával készített Smartphone & Tablet Plusz 2013 kiadványt, amelyet megvásárolhat az újságárusoknál vagy megrendelhet a HVG ügyfélpontján.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.