Tech hvg.hu 2012. november. 13. 10:34

Látta már ilyen látványosan rendszere titkait?

Számítógépünk teljesítményét alapvetően meghatározzák a „gépházban”, rejtetten zajló folyamatok, például, hogy miként ügyködik a processzor vagy a memória. Megmutatjuk, hogyan kaphat valóban látványos képet erről.

Arról persze, hogy milyen terheltséggel dolgozik a memória vagy a CPU, a Windows Feladatkezelőjéből is informálódhatunk, azonban ez a kis segéd igazán nem nevezhető látványosnak. Sokkal szebb, ráadásul testre szabhatóbb áttekintést kínál a System Monitor II nevű kis alkalmazás, amely innen tölthető le.

Hordozható programról van szó, amelyik nem igényel telepítést, így egyszerűen kattintsunk a letöltött zip fájl kicsomagolása után kapott állományra, s egy látványos színes ábrán máris szemügyre vehetjük rendszerünk belső titkait. Láthatjuk a RAM-használatot, a lapozófájlokét, a teljes memóriáét, illetve szemügyre vehetjük a processzorra vonatkozó értékeket is, a CPU-használatot, a magok hőmérsékletét, az órajelet stb. Mindezekről látványos grafikont is kapunk.

A program ablaka meglehetősen kicsiben jelenik meg, de ezen könnyen változtathatunk: álljunk az egérrel az ablak jobb felső részére, mire előbukkan a csavarkulcs (Beállítások) ikon, s erre kattintva egy újabb ablak nyílik meg, ahol többtucatnyi jellemző beállításával teljesen a saját ízlésünknek megfelelőn állíthatjuk be a megjelenést. Itt, az első opciós ablakban változtathatunk a méreten is, a százalékos érték növelésével.

Ha duplán kattintunk a program ablakába, kinyílik a Windows Feladatkezelő, ahonnan további információkat is megtudhatunk rendszerünkről, a processzor gyártójának nevére történő kattintással pedig a Windows-élményindexet nézhetjük meg (persze ugyancsak látványos tálalásban): ez a mutató jellemzi a rendszer összteljesítményét (de a végső pontszámot a „leggyengébb láncszem” adja).

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.