Biztonságosabban, könnyebben és nem utolsósorban energiatakarékosabban lehet majd autózni a hamarosan Hollandiában debütáló okos úthálózaton.
Miért csak a kocsik legyenek okosabbak, amikor az alattuk futó utat is intelligensebbé lehetne tenni – valami ilyesmit gondolhattak Smart Highway nevű projektjük kapcsán a holland Studio Roosegaarde munkatársai.
De hogyan válik okossá egy úthálózat? Például úgy, hogy mindig a valós forgalmi szituációnak megfelelően reagál. Ha például jegesedés van, akkor óriási, jól látható hópehelyszimbólumok jelennek meg az úton. Ehhez speciális (úgynevezett dinamikus) festékkel vonják be a burkolatot, amelyik, ha az időjárás olyan, „kirajzolja” az említett figyelmeztető jeleket.
Ugyancsak egyfajta különleges festékkel festik le a sávválasztó csíkokat, ezeket a nappali világosság feltölti, így akár 10 órán keresztül is világítanak, mutatva az utat. Ezek a fejlesztések akár már 2013-ban is valósággá válhatnak, azonban a projekten belül vannak további nagyszabású tervek is – ezek elsősorban az energiatakarékossággal kapcsolatosak.
Kis szélturbinákat helyeznének el az utak mentén, amelyeket a gépkocsik keltette légmozgást alakítanák villamos energiává, ezzel pedig az úthálózati közvilágítást táplálnák. Az pedig már szinte a tudományos-fantasztikus filmekbe illő, hogy egy úgynevezett elsőbbségi sávot alakítanának ki az út szélén, amelyen haladva az elektromos autók töltődhetnének.
A projekt teljes megvalósulását 2015-re tervezik.