A Microsoft frissen debütált új operációs rendszerében a felhasználóknak a „csempe” ikonos startképernyő jelenti a legszembetűnőbb változást. De ezt sem bonyolultabb átlátni és megszokni, mint anno a Win 95-ben megjelent Start menüt – állítja Tóth András Mihály, a cég hazai üzletágvezetője, akit az új alapprogram premierjén kérdeztünk.
hvg.hu: Hogyan definiálja a hétköznapi felhasználó számára a különbséget az alig három éve bemutatott Windows 7 és a Windows 8 operációs rendszerek között?
Tóth András Mihály: Az újítások érzékeltetésének két irányból is nekifuthatunk: az egyik az új eszközökről szól, amelyeken a Windows 8 fut; a másik pedig az újfajta felhasználói élményről.
A Microsoft viszont most azt az utat választotta, hogy egyfajta operációs rendszert, egyfajta kezelési, felhasználói módot épít, mely képes minden hardverkörnyezetben ugyanazokat az alkalmazásokat futtatni. Vagyis: a felhasználónak egyet kell megtanulni, a programírónak pedig egyszer kell a programot megírnia ahhoz, hogy az futtatható legyen notebookon, táblagépen, vagy akár Windows telefonon is.
Az is fontos, hogy bár az operációs rendszer rengeteg szempontból teljesen új, továbbra is támogatja a felhasználók eddigi hardver eszközparkjának használatát. Talán banálisan hangzik, de nem az: minden olyan korábbi pc-s eszköz, ami csatlakoztatható a géphez, az új alapprogrammal is automatikusan használható - legyen az fényképezőgép, kamera vagy régi billentyűzet.
hvg.hu: Mik a gyártó elvárásai az új operációs rendszerrel kapcsolatban?
T. A. M.: Alapvető elvárásunk az, hogy mint korábban a Windows 7, az új rendszer is bizonyítsa: a piaci bevezetése idővel a legsikeresebb operációs rendszerek közé emeli. A Windows 8-cal számos újdonságot hozunk a felhasználói piacra, és bár alapvető változásokat építettünk be a rendszer használhatóságába, ezek szerintünk a mai követelményeket szolgálják. Azt kell visszaigazolásként látnunk idővel, hogy a felhasználók szerint is megéri az új operációs rendszerre váltani.
hvg.hu: Ebben egyre sűrűbb a mezőny és egyre nagyobb a konkurencia.
T. A. M.: Mi úgy látjuk, hogy a pc kategóriában a Windowsnak továbbra sincs igazán jelentős kihívója a piacon. Ennek megfelelően azt várjuk, hogy a Windows 8 ha nem is lesz holnaptól egyeduralkodó, gyorsan el fogja érni akár a vezető pozíciót is. A táblagépek piacán, ahol viszont mi vagyunk az új belépők, és több riválisunk is akad, a jó indulás és a folyamatos piaci aránynövelés az elvárás. Ez utóbbit segítheti, hogy az eddig csak x86 és x64 architektúrán futó Windows mostantól a jellemzően kis fogyasztású, hosszú üzemidejű hardvereket építő ARM architektúrán is futtatható.
hvg.hu: A Windows 8 jó piaci startjának biztosítása mellett van-e más értelme is annak a kampánynak, hogy 15 euróért lehetővé teszik a frissítést?
T. A. M.: A kedvező piaci rajtban bízunk, ennek érdekében többfajta akciót is hirdettünk. Ezek közül csak az egyik a 15 eurós globális ajánlat, ami a június 2-a után vásárolt számítógépekre érvényesíthető. A piaci előkészítés jól sikerült, ebben nyilván szerepe van annak is, hogy a cég soha ilyen kedvező ajánlatot nem tett operációs rendszer frissítésére. Ráadásul vannak olyan hardvergyártók, akik még ezt a költséget is átvállalják vagy visszafizetik, ami a piacélénkítési elképzelések mellett az akció létjogosultságát is visszaigazolja.
hvg.hu: A magyarországi adatok is ezt mutatják? Hányan regisztráltak?
T. A. M.: Ezres nagyságrendű az eddig beérkező regisztrációk száma, eddig éltek azzal a lehetőséggel, hogy jelezzék: megvásárolnák a frissítést. Ezzel elégedettek vagyunk, mivel az értékesítések legintenzívebb periódusa csak eztán következik.
De nem csak a 15 eurós akcióval próbálunk kedvet teremteni az átálláshoz, mert azok is kedvezményesen válthatnak az új rendszerre, akik akár évekkel ezelőtt vették számítógépüket, és azon akár mind a mai napig Windows XP-t használnak. Ennek hardveroldalon egyetlen kritériuma van: a pc legyen kompatibilis a Windows 7-tel. Az új rendszer futtatási követelményei ugyanis megegyeznek az előző verzióéval.
hvg.hu: Hogyan kezelhető az a napokban a New York Times által közölt, de idehaza is többször hivatkozott helyzet, hogy az átlagfelhasználók zömének gondot okozhat, hogy kapásból használni is tudja az új programcsomagot?
T. A. M.: Én ezt a kérdést másképp látom. A Windows a maihoz hasonlóan radikális változást a legutóbb 1995-ben jelentett be. Akkor is hasonló videó születhetett volna, annyira szokatlannak számított, hogy akkor megjelent az Asztalon a Start menü. Pedig a felhasználó szempontjából lényegében csak arról volt szó, hogy a rendszer áttekinthetőbb és jobban használható legyen. A mostani változás annyiban hasonló a Win 95-éhez, hogy a Start menüből most Start képernyő lett. De minden, ami ma egy Windows 7 Start menüjében elvégezhető, az a Windows 8 Start képernyőjén is megtehető.
hvg.hu: A kérdés, hogy mit nyer ezzel az új ikon elrendezéssel és megjelenítéssel a felhasználó a már megszokotthoz képest.
T. A. M.: Nem véletlenül lett ilyen az új induló képernyő, mert kutatások és felhasználói, fejlesztői visszajelzések támasztják alá, hogy ez a felület jól kezelhető, ugyanakkor a mobilkor igényeit is kielégíti. Emiatt sem dramatizálnám túl a váltás nehézségét.
Ha ön ma áthívja a szomszédja, és arra kéri, hogy indítsa el az új automata mosógépét egy bizonyos program szerint, akkor szinte biztos, hogy ehhez szüksége lesz egy kis plusz odafigyelésre, vizsgálódásra, esetleg a használati utasítás fellapozására. A Windows 8 használata szerintem nem bonyolult, sőt semmivel sem nehezebb egy új háztartási készülékénél. Ennél többet szoftvergyártó új termékkel nem remélhet.