Tech Balogh Csaba 2012. július. 28. 18:20

Kipróbáltuk az Apple új operációs rendszerét

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Mindenkinek ígér valamit az Apple OS X rendszerének napokban megjelent, legújabb verziója, amihez váratlanul olcsón jutottunk hozzá. Kipróbáltuk, hogy a valóságban mennyire praktikus a Mountain Lion.

A hvg.hu tapasztalatai szerint egy 0,75 literes vegyes gyümölcslevet - de alighanem egy doboz/üveg sört is - el lehet iszogatni az OS X Mountain Lion telepítése közben. Az Apple asztali operációs rendszere legújabb verziójának installálása ennél több időt nem is vesz el a felhasználók életéből, legtovább a 4 gigás fájl letöltése fog tartani. (Kivéve Kansas Cityben, de itthon abból nem sok van.) Maga a telepítés egyébként az ígért 30 perc alatt alig 10 percig tartott, ennél egyszerűbb és gyorsabb aligha lehetne egy új operációs rendszer felrakása.

A július 25-én este az App Store-ban feltűnt verziófrissítést néhány órával a kiadás után már töltöttük és telepítettük is, mindenféle gond nélkül. Apró meglepetést csak a kártyás vásárlásról szóló banki értesítő sms okozott, ebben ugyanis az áll, hogy az elvileg 15,99 euróra árazott szoftvert mindössze 569 forintért sikerült beszerezni, ami a geekeknek álomár, a gazdasági érdeklődésűeknek pedig álomárfolyam. [Egyes vélemények szerint ez csak az első tranzakció volt, de velünk még azóta sem történt korrekció.]
Kattintsunk és készüljünk, innen már nincs sok hátra

A telepítéshez a Mountain Lion által támogatott gépre van szükség, azon belül pedig Lion vagy Snow Leopard (OS X 10.6.8 vagy későbbi) rendszerre, 2 GB RAM-ra és 8 gigányi szabad tárhelyre van szükség. Az sem árt persze, ha meglévő alkalmazásaink gond nélkül futnak majd a rendszeren, ennek ellenőrzéséhez a Roaring Apps folyamatosan frissülő táblázata nyújt némi segítséget.)

Felhasználói élmény = iPhone + iPad + Mac

Ahogy azt már a bemutatókból is sejteni lehetett, a Mountain Lion legfontosabb újításait - és a velük járó, eddigieknél mélyebb iCloud-integrációt - főleg azok fogják értékelni, akiknek iPhone-juk és/vagy iPadjük is van a Mac mellé. Mert bár az értesítések alkalmazás fontos és hasznos újdonság, önmagában nem túl érdekes, több száz ingyenes programot találhatunk erre bármelyik platformon. Igazi ereje abban van, hogy mindenféle állítgatás nélkül szinkronba kerülnek emlékeztetőink az Apple összes eszközén, ha egy Apple ID-n tartjuk őket. Szintén így az igazán érdekes az új Jegyzetek és Üzenetek alkalmazás is. De nyilván éppen ez az Apple célja.

Így érdekes

Üzenetek terén a Facebook a nyerőbb

Az üzenetek egyébként azért lehet érdekes, mert a mobilunkra érkező iMessage üzeneteket így gépünkön is láthatjuk, és hasonló formában válaszolhatunk is rájuk. Aztán a beszélgetés ugyanúgy folytatható útközben iPhone-ról vagy éppen a fotelbe átülve iPadről is. Kipróbáltuk, tényleg, ráadásul a Macen elolvasott iMessage olvasottá vált iPhone-on is.

Sajnos azonban ez így még mindig csak félélmény. Bár jól hangzik, való életben használva azért zavart tud okozni az erőben, hogy az “egyikfajta sms” (iMessage) megérkezik, míg a másikfajta sms (a valóban sms-ként kezelt sms) csak a telefonon csipog be. Így viszont nyer a Facebook, ami a webes felület mellett a telefonra telepített Facebook Messenger alkalmazással még iPhone-on is konzisztensebb, mint az Apple saját megoldása - feltételezve persze, hogy több ismerősünk van Facebookon, mint iPhone-on, ami azért elég valószínű.
Az sms-nél és az iMessage-nél is praktikusabb
Ami iPhone és iPad nélkül is érdekes

Ami már egy háztartásunkban önmagában Apple-képviselő MacBookon is érdekes, az a képernyő jobb felső sarkából előhívható Notification Center értesítéskezelő. Ide kerülnek be a határidős emlékeztetők, a naptárbejegyzések, a Game Centerből vagy az üzenetekből érkező értesítések - tehát minden, amit a rendszer vagy egy alkalmazás közölni szeretne velünk.  Ahogy iOS-en, úgy OS X-en is alkalmazásonként megszabható az értesítések megjelenítése. Természetesen itt is van szinkronizáció a háttérben, próbánk során az iPhone-ról felvitt dolgok szépen beriasztottak a gépen is. Ha éppen alszik a Mac, akkor első belépéskor sorakoztatja fel, hogy mire is kell odafigyelnünk aznap.

És ha már odafigyelés, a legfontosabb biztonsági újítás Gatekeeper névre hallgat. Ezzel saját magunkat korlátozhatjuk, beállítható, hogy csak a Mac App Store-ból tudjunk letölteni új alkalmazásokat, vagy az Apple által jóváhagyott fejlesztőktől is, esetleg mindenhonnan, ahogy eddig is. Alapértelmezettként a középső kör van bekapcsolva, így előfordulhat, hogy az új felhasználó problémába ütközik, amikor telepíteni szeretne. Változtatni a Rendszerbeállítások biztonsági részlegében lehet, de amíg nem muszáj, addig szerintünk nem érdemes.
Kettős érzelmeket hoz ki az emberből a Safari. Az Apple böngészője lassan felnő, de a böngészős fejlesztéseket ezúttal semmilyen formában nem lehet innovációként eladni. A címsorral egybeolvasztott, intelligens keresőmező (végre) itt is van, a megnyitott lapokat az eszközeink között szinkronizálja a háttérben dolgozó iCloud, a gyorsaság pedig tovább fejlődött - ennyi. A legérdekesebb talán az, hogy a Safari teljes weboldalakat ment az olvasási listába, így net nélkül is elérhetjük az elmentett cikkeket. Ez azonban egyelőre kevésnek tűnik ahhoz, hogy Chrome-ról Safarira váltásra ösztönözze az embert. Ehhez például a bővítmények választékán kell még gyúrnia az Apple-nek. Akinek nincs Chrome-only kiterjesztése, az viszont nyugodtan próbálgassa a Safarit, mert ezt leszámítva simán felveszi a versenyt a Google böngészőjével.

Kinek éri meg?

Mindent összevetve jól sikerült a Mountain Lion, és hozza azt, amit az Apple ígér vele kapcsolatban. Mindenkinek tettek bele annyi újdonságot, hogy megérje a 4500 forintot, amit elkérnek érte. A gamereknek ott a játékélményt sokszor megdobó Game Center, a produktivitásra törekvőknek az Emlékeztetők és a Jegyzetek alkalmazás, a Twitter-használóknak a Finderből is azonnal elérhető Twitter-integráció (és az őszi facebookos frissítés), a biztonságra ügyelőknek a Gatekeeper, a radikális újításra vágyóknak pedig... nos, nekik leginkább majd a Windows 8 és a Metro. Az Apple nem forgatta fel az operációs rendszerét, inkább egy jól beárazott élményerősítésről beszélhetünk.
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.