Tech 2012. április. 19. 16:47

Tévés zenei tehetségkutatók: gép dönt majd a zsűri helyett?

A zenei tehetségkutató műsorok a legnézettebb televíziós produkciók között vannak mindenhol a világon. Magyarország sem kivétel, hiszen az X-faktor vagy a Csillag születik a fél országot a készülékek elé ülteti. Ez a versenyzők mellett a nagyérdemű zsűrinek is köszönhető. Ma már azonban pótolható az emberi tényező, és gép helyettesítheti az ítészeket.

Nem kell megijedni, Nagy Ferótól Falus Mariannig mindenki marad. Egyelőre. De az ismert arcok sokat kérnek a közreműködésükért, míg egy megfelelő programmal ellátott komputer olcsó, egyenletesen teljesít, és nem kerül sokba a karbantartása.

Keresztes Ildikó, az X-faktor zsűritagja. Lehet-e géppel helyettesíteni?
rtlklub

Nick Collins, a Sussexi Egyetem számítógéptudósa leprogramozott három virtuális zsűritagot általános zenei ismeretekkel és egyedi ízekkel egy londoni verseny számára. A BBC beszámolója szerint Colinsnak sikerült a mutatvány, hála a kifejezetten zenei célokra szolgáló rugalmas programnyelvnek, a SuperCollidernek. De valóban lehet-e egy számítógépnek füle a zenére?

„A zsűrigép egy hallgatórendszer” – magyarázta Nick Collins. Míg a zsűritagoknak ismerniük kell a műfajt, addig a számítógép elemzi a komplex információt, minden egyes hangszínt, a hangmagasságot, a csengést, a zene „textúráját” és a ritmust. Ezekből egy idő után felépül az, amit Collins karakterisztikus hangzásvilágnak nevez. Mivel minden gépítész további zenei mintákat hallgathat meg, kialakíthatja belőlük az egyéni preferenciáit. Legalább nyolc órát tart e gépi fülek felkészítése. „Ma már meg tudom mondani, hogy melyikük merre hajlik” – mondta Collins, aki szerint már mindegyik gépfülnek megvan a saját egyénisége.