Tech hvg.hu 2012. április. 19. 17:55

Csetepaté: a Greenpeace rárepült az Apple mocskos felhőjére

A Greenpeace környezetvédő szervezet új jelentése azzal foglalkozik, hogy a nagy IT-piaci cégek mennyire energiatakarékosan működnek. Szerintük van, akinek a felhői igen "mocskosak". Lett is belőle jó nagy vita.

A beszámoló szerint a Facebook, a Yahoo és a Google a vezetői hívei a megújuló energia felhasználásának az adatközpontjaikban, de az Amazon, a Microsoft és különösen az Apple még javarészt a hagyományosan szénből nyert energiát használ.

Az Apple azonban visszautasította a Greenpeace számait, különösen az észak-karolinai Maide adatközpont esetében, mert a telepen hamarosan a legnagyobb végfelhasználói tulajdonban lévő napenergia-telep fog működésbe állni, továbbá a legnagyobb nem közszolgáltatási célú üzemanyagcellás beruházás az egész USA-ban – írta a környezeti kérdésekkel foglalkozó Treehugger szájt.

Ezen a létesítményen kaptak hajba. A szénfeketétől a fűzöldig
Apple

Az Apple válaszul közleményt is kiadott, amiben közölték, hogy az adatközpontjuk csak 20 megawatt energiát fogyaszt a Greenpeace által jelzett 100 megawattal szemben. A környezetvédők rangsorában az Apple 15,3 százalékos zöldenergia- és 55,1 százalékos szénenergia-aránnyal szerepelt; a 80 megawattnyi különbség jelentősen megváltoztatná az arányokat, s az almások jobb színben tűnnének fel máris.

Csakhogy a Greenpeace ragaszkodik a számaihoz, s arra hivatkozik, hogy az Apple által bejelentett 1 milliárd dolláros észak-karolinai beruházásnál mértékadó iparági összehasonlításokkal és konzervatív módon kalkulálva jutottak el a publikált adatokhoz. Független szakértők ezt viszont cáfolják. További érvek a Computerworld oldalán.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 23. 14:43

Orbán Viktor vagy Magyar Péter tehet a bombariadókról? Mindkét oldalnak rögtön lett válasza, csak Gulyás Gergelynek nem szóltak

Egy óra sem telt el az első bombariadók óta, és a kormánypárti nyilvánosságban már elkezdték Magyar Péter felelősségét firtatni. Nem sokkal később beszállt a keretezésbe Magyar is, aztán Gulyás Gergely is elmondta a véleményét, amivel nemcsak Magyarral, de Orbán Balázzsal is szembement. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a bombariadó-sorozat őket igazolja, míg az ellenzéki nyilvánosságban többen a kormányt sejtetik a fenyegetések mögött. A valóságban nem tudunk semmi biztosat arról, ki küldte az e-maileket.