A Hubble Űrteleszkóp lenyűgöző új fotója a Tarantula-köd precedens nélküli panorámaképét mutatja be, felfedve hatalmas csillagok alkotta fénylő szívét - számolt be a hirado.
A fotó valójában kolosszális mozaik – az egyik legnagyobb, melyet valaha Hubble-fotókból létrehoztak – és a 30 Doradus néven ismert, intenzív csillagformáló régiót mutatja. Az űrteleszkóp kutatócsapata április 17-én mutatta be az új mozaikot az ikonikus készülék 1990. április 24-i felbocsátásának 22. évfordulója előtt.
„A 30 Doradus a legfényesebb csillagformáló régió galaktikus szomszédságunkban, és az eddig látott leghatalmasabb csillagok otthona – írja a Hubble-csapat közleményében. – Galaxisunkban nincs még egy ismert csillagkeletkezési régió, mely olyan hatalmas és termékeny lenne, mint a 30 Doradus.”
Ez a Hubble-fotó a Tarantula-köd szívét mutatja, melyben óriási ütemben zajlik a csillagkeletkezés - írja a hirado.hu. A fotót április 17-én tették közzé, az űrteleszkóp felbocsátásának közelgő, 22. évfordulója előtt. Az ESO teleszkópjának megfigyelései egészítik ki a látványt.
A Hubble új felvétele a Tarantula-ködben rejlő területről azt mutatja, hogy az óriási csillagok szele üregeket váj a gázfelhőkbe, „oszlopok, völgyek és gerincek fantasztikus táját” hozva létre – magyarázza a csapat. A lenyűgöző fények az izzó, forró gázhoz köthetőek. A hidrogén vörösen jelenik meg, míg az oxigén kéknek látszik.