A genovai tudósok nanotechnológiai eljárással vízálló, mágneses és antibakteriális papírt fejlesztett ki anélkül, hogy megváltoztatták volna az anyag alapvető összetevőit.
Roberto Cingolani tudományos igazgató és csapata az Olasz Technológiai Intézetben (Istituto Italiano di Tecnologia – IIT) a nanotechnológiát felhasználva olyan papírt fejlesztett ki, amely taszítja a vizet, mágneses és antibakteriális hatása van. Ráaádsul ezt anélkül érték el, hogy megváltoztatták volna a papír alapvető összetevőit. Azaz a papír megmaradt annak, aminek ismerjük: nyomtatni lehet rá, összefirkálhatjuk, repülőt hajtogathatunk belőle és újra is hasznosíthatjuk.
A csodapapír előállítása önálló molekulák (monomerek) kiválasztásával kezdődik a papírban vagy más nem szövött anyagban. A monomerekhez aztán különféle speciális nanorészecskéket kapcsolnak, amelyek polimert alkotnak az új tulajdonságok hordozására. Végül létrehoznak egy polimer mátrixot, amelyek a nanorészecskéket tartalmazzák. Ha vasoxid nanorészecskéket kapcsolnak a polimer mátrixba, akkor mágneses lesz, ha ezüst nanorészecskéket, akkor pedig antibakteriális, de akár öntisztító vagy fluoreszcens anyagok is alkalmazhatók.
Ha a nanokezelésen átesett a polimer mátrix akkor bele lehet injektálni bármely nem szövött anyagba, papírba vagy textilbe, de bele is lehet hengerelni, fel lehet hordani permetezéssel vagy merítéssel. Ezzel a papír minden rostját körbeveszi egy 3D-s célzott tulajdonságokat hordozó struktúra.
Az újfajta papír felhasználásra sok lehetőség kínálkozik – vélekedik Roberto Cingolani. A fluoreszcens és mágneses papír biztonsági célokat szolgálhat, például bankjegyek vagy speciális dokumentumok nyomtatásánál. Az antibakteriális papír az élelmiszerek csomagolásánál juthat szerephez. A vízálló papír pedig nagyon időtálló lehet, s ezért olyan információkat lehet rányomtatni, amelyeket feltétlenül meg akarunk őrizni. De akár soha be nem penészedő tapéta is készülhet az új papíranyagból.