Kevesebb a spam, de egyre több a célzott támadás
Magyarországon 2010 és 2011 között 91%-kal csökkent a kéretlen üzenetek mennyisége.
Az elmúlt két év során több kulcsfontosságú botnetet sikerült leállítani, ezért csökkent a széles körű, általános támadások száma, ugyanakkor gyakoribbak a koncentrált, célzott támadások. A közel egymillió szenzor valós idejű adatait elemző Cisco Security Intelligence Operations (SIO) biztonsági központ mérése szerint a levélszemét mennyisége 2010. augusztus és 2011. november között napi 379 milliárd üzenetről körülbelül napi 124 milliárdra csökkent, ami a 2007-es évi szintnek felel meg. Az internetes bűnözők által a hagyományos, tömeges spameken alapuló támadásokkal szerzett haszon 2010. június és 2011. június között (éves szinten) több mint 50 százalékkal esett vissza, azaz egymilliárd dollárról 500 millió dollárra. A spamek eredetét tekintve India vezet, 2011 szeptemberében innen indult az ilyen üzenetek legnagyobb hányada (13,9 százalék). A következő két helyen Vietnam és Oroszország áll 8 százalék körüli értékkel.
Magyarországon a spamek száma az elmúlt évben 91%-kal csökkent, ami egybevág a régióban jellemző értékekkel: Ausztriában 90%-os, Németországban 92%-os csökkenést mutatnak az adatok. A globális spam eredetét illetően Magyarországról 2010-ben a spamforgalom 0,35%-a származott, ez 2011-re 0,18%-ra csökkent.
Munkába állt az internetes nemzedék
Az az igény, hogy az információkhoz bárhol és bármikor hozzáférjenek, sokszor szélsőséges felhasználói magatartást eredményez, amelynek során nem veszik figyelembe sem a saját magukra, sem a vállalatra leselkedő veszélyeket. Gyakran előfordul, hogy titokban használják a szomszédok vezeték nélküli kapcsolatait, a cégek irodái előtt az utcán ülve kapcsolódnak az ingyenes Wi-Fi hálózatokhoz, vagy felügyelet nélkül kölcsönveszik mások készülékeit.
A felmérésben megkérdezett fiatal alkalmazottak 36 százaléka nem tartja tiszteletben az informatikai előírásokat. Ugyanakkor az új generáció igényei miatt egyre nagyobb a nyomás a humán erőforrás osztályokon és az informatikai részlegeken egyaránt, ugyanis a nagyobb mértékű rugalmasság megteremtésével megszerezhetik azokat az új tehetségeket, akik versenyelőnyt jelenthetnek a konkurenciával szemben.
2012-es kilátások
A biztonsági kockázatok alakulása alapján várhatóan a hackerek tevékenysége tovább bővül, és növekedni fog a kritikus fontosságú infrastrukturális rendszerek, valamint az ipari vezérlőrendszerek és a felügyeleti és adatgyűjtési rendszerek (ICS/SCADA) ellen intézett támadások száma.