Az iPhone 4S-ben használt hangfelismerő funkció a depresszió tüneteit is felismeri, a Sirihez kapcsolt virtuális terapeuta alkalmazás pedig segíthet a szakembereknek a beteg hatékonyabb kezelésében.
Az Apple hangvezérléssel működő asszisztense és az ehhez fejlesztett Mobilyze alkalmazás segíthet azoknak, akik nem foglalkoznak a depressziójuk tüneteivel, vagy nem tűnik fel nekik, hogy tartósan nyomott hangulatuk már több mint rosszkedv. A depresszió tüneteit felismerő programot a Northwestern University kutatói fejlesztették ki - áll a Cnet cikkében.
Az algoritmusalapú Mobilyze egy sereg adatot elemez - helyszíneket, ahol a telefon gazdája megfordult, társasági élettel, fizikai aktivitással kapcsolatos adatokat, és annak alapján, hogy mit csinált a felhasználó, meghatároz bizonyos viselkedési mintákat. Ezeket a funkciókat a legtöbb okostelefon egyébként be tudja gyűjteni, ha az érzékelők és a technológia benne van a készülékben - a Bluetooth, a GPS, a giroszkóp, a gyorsulásmérő és a wifi alapján. Ha pedig a normálistól eltérő viselkedésre utaló jeleket lát, melyek a depresszióra utalnak, jelez.
Ha a telefon megállapítja, hogy a gazdája depressziós, automatikusan sms-t küld a felhasználó barátainak, családjának vagy magának a felhasználónak, arra kérve őt, hogy hívjon segítséget, vagy legalább menjen ki a lakásból és csináljon valamit. A technológiát egyelőre nyolc páciensnél próbálták ki, mindegyiküknél hozzájárult a program, hogy javult a kezelés eredménye. Idén nyáron várhatóak további vizsgálatok.
Az újabb iPhone-okon működő Siri egyéb, bonyolultabb utasításokat is megért, ha angolul, németül vagy franciául szólnak hozzá.