Tech Niklasson Katalin 2012. január. 31. 14:52

Idővonal: így működik az új Facebook

A közösségi oldalon a napokban lecserélik a régi profilokat az új timeline-ra, azaz az idővonalra. Megmutatjuk lépésről lépésre, mit kell beállítania, hogy az adatai biztonságban maradjanak, és csak az illetékesek lássák, ami rájuk tartozik.

Mark Zuckerberg álma szerint a facebookozók az új típusú adatlappal mesélik el az életüket – minden információt fotókkal illusztrálva dokumentálnak magukról a csecsemőkoruktól a nyugdíjas évekig. Friss fotók és régi képek, videók, hozzászólások, barátok, kapcsolatok krónikája a timeline. Az idővonalat, aki akarja, már tavaly december óta tesztelheti, de a Facebook fokozatosan mindenkinek lecseréli a régi profilját az új rendszerre. Az átalakítást követően a felhasználónak egy hete van arra, hogy személyre szabja az új profilt, utána élesedik és mindenki ezt látja majd. Aki nem csinál semmit, annak is lecserélik a profilját, semmi nem vész el, csak átalakul. A már meglevő adatokat használja a rendszer, bannerkép nélkül, amíg be nem állítja a felhasználó.

Mégis érdemes ránézni az új timeline-ra, és nem csak azért, hogy a fejlécben a legszebb nagy felbontású kép legyen, ami igazán jól illusztrálja a személyiségünket. Ezt a bannerszerű borítóképet egyébként is bármikor lehet módosítani utólag is, ha a Facebook-profilja dizájnolásában szeretné kiélni a kreativitását. Ennél jóval fontosabbak a biztonsági beállítások és a magánélet védelme.

A timeline ugyanis az alapbeállításokkal mindent szétkürtöl a felhasználóról, kivel mikor mit csinált – automatikusan mindent meg lehet róla tudni. Ami a Facebook szempontjából azért érdekes, mert az egységes, rendezett adatokat remekül el lehet adni a hirdetőknek – elérkezett a célzott, személyre szabott hirdetések ideje a Facebookon.

Facebook

A profilkép alatt a régi profilban az „információk” fül alatt megjelent adatok szerepelnek (munkahely, iskola, város), a „névjegy” gomb visz az éves bontásba rendezett, részletes adatlapra. Az idővonalat a Tevékenység-napló feliratra kattintva lehet szerkeszteni, itt alapbeállításként minden aktivitás engedélyezve van és látható az idővonalon. A tevékenység melletti karikába kattintva lehet elrejteni, hogy ne látszódjék, illetve ugyanott lehet megcsillagozni a kedvenceket, ezzel duplájára állítani a szélességét, törölni egy ismerőst vagy a bejegyzést, illetve jelezni, ha valami nem tetszik, esetleg spamgyanús.

Az Adatok frissítése gombbal lehet a más közösségi oldalakon profilnak nevezett felületet beállítani. Munkahely, lakhely, alapadatok, személyes információk, elérhetőségek, kedvenc idézetek, kapcsolatok, család – ide vár a Facebook minden adatot, aminek a hirdetői örülnének. Természetesen ezeket nem kötelező kitölteni, és van, amikor nem is lehet pontosan megadni minden adatot. Ha például valaki Effinben lakik, nincs esélye, hogy ezt beállíthassa, mert a Facebook szerint néhány ír városnév obszcén.

Facebook

A profilkép alatti mezőben az állapot, a fénykép és a hely mellett a sorban az „életesemény” kapott helyet, ami megkönnyíti, hogy bárki megossza a barátaival az információt, ha munkával, tanulmányaival, családjával és kapcsolataival, otthonával, életével, egészségével, wellnesszel, utazással és élményekkel kapcsolatosan bármi mondanivalója akad. Aki az első csókról, új hobbiról, új hangszerről, tetoválásról vagy testékszerről számolna be, esetleg hitet váltott, a legördülő menüben az „utazás és élmények” menüpontot válassza.
Mivel alapbeállításként minden publikus, mielőtt elmenti az adatokat, mindenképpen kattintson a Public feliratra, és a legördülő menüben állítsa át, ki láthatja az információt – főleg, ha csak a családnak és a közeli ismerősöknek szánta a hírt.

Ha mindennel elkészült, már csak az ellenőrzés marad, mielőtt élesíti az új idővonalat, hogy tényleg mindent elrejtett-e, beállított-e, és csak az láthatja, akit illet.

Facebook

A Facebook egyébként, bár látni nem lehet minden információt az idővonalon, irdatlan mennyiségű adatot tárol minden felhasználójáról.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.