Ritka csillagpárosra bukkantak
Gammasugarakat kibocsátó ritka csillagpárost fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport a Fermi-űrteleszkóp segítségével. Az eredményekről a Science pénteki számában jelent meg tanulmány.
Míg a korábbi gammasugarakat kibocsátó kettős csillagrendszereket véletlenül fedezték fel, az 1FGL J1018.6-5856 katalógusjelű párost új módszerrel, a gammaforrások szisztematikus keresésével találták meg - olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.
"A nagyenergiájú gammaforrásokat igen nehéz megtalálni, mivel igen kevés foton jut el a Földre" - magyarázta Robin Corbet, az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA asztrofizikusa, a tanulmány társszerzője.
A nemzetközi kutatócsoport a Fermi nagy látómezejű teleszkópját (Large Area Telescope/LAT) alkalmazta a kereséshez. A teleszkóp, amely naponta órákon át pásztázza az égboltot, ideális eszköz a rendszeresen változó fényerősségű gammaforrások keresésére. A most felfedezett pároson kívül mindössze négy másik gammasugárzást kibocsátó kettősrendszer ismert, ám Robin Corbet reményei szerint a szisztematikus keresés révén több ilyen fura együttest sikerül felfedezni.
Az 1FGL J1018.6-5856 katalógusjelű kettős tizenötezer fényévnyire található a Földtől. Két "keringőző" neutroncsillagról van szó, amelyek 17 nap alatt kerülik meg egymást. A 2008-ban indított Fermi-űrteleszkóp a gammasugárzás tartományában kutat, olyan asztrofizikai és kozmológiai jelenségeket tanulmányoz mint az aktív galaxismagok, pulzárok, gammakitörések és egyéb nagy energiájú források, valamint a sötét anyag.
A neutroncsillagok nagy mennyiségű szabad neutront tartalmazó maradványcsillagok. Vannak neutroncsillagok, melyek periodikus rádióimpulzusokat bocsátanak ki, ezek a pulzárok. A szokásosnál erősebb mágneses térrel rendelkező neutroncsillagok a magnetárok.