A későbbi ikonikus újító 26 évesen szandált és a farmert viselt, alázatosnak, fiatalnak, ravasznak és céltudatosnak látszott - írta Jobsról 1981-ben egy Santa Cruz-i riporter, James D. Houston, aki találkozott a Szilícium-völgy akkor még feltörekvő csillagával.
Az interjú részleteit az újságíró 1982-es, Californians: Searching for the Golden State című könyvében publikálta, nemrég pedig a Santa Cruz-i Good Times magazin közölte újra a teljes szöveget. Ebből szemezgettünk.
James D. Houston első benyomásai Steve Jobsról
"Alázatos, vagy egyszerűen csak fiatal, ez lehet a magyarázat a viselkedésére. Egy olyan vállalat alelnöke, amelynek értéke az elmúlt hónapokban elérte a 250 millió dolláros szintet a tőzsdén, a Time magazin szerint a Wall Street egyik legnagyobb és legsikeresebb tőzsdei kibocsátása a cégé, Steve Jobs meg sorban áll az egyik közeli bankban, hogy némi költőpénzt vegyen ki a bostoni útjára."
Jobs a Szilícium-völgy egyedülálló környezetéről
"Senkit nem büntetnek meg, ha hibázik - mondja. Ha valaki megpróbálkozik valamivel, és kudarcot vall, az még nem jelenti azt, hogy derékbe tört volna a karrierje. Sőt, sokkal értékesebb lesz a tapasztalat miatt a következő munkáltatója szemében - ez az, amit megtanultam itt."
Vállalkozó szellem
"Hívhatjuk sütnivalónak, kurázsinak vagy asszertivitásnak. Vagy nevezzük, ahogy Steve tette „vállalkozói kockázatkultúrának”. Bármi legyen is a név, Jobs és a Woz soha nem habozott, hogy kérjen, ha akart valamit, és mindig a legmegfelelőbb embereket tudták elérni, hogy megtalálják a kérdéseikre a választ."
Jobs a számítástechnika jövőjéről
"Meggyőződésem, hogy minden alkalommal, ha új energiaforrás szabadult fel, a civilizáció egy lépést tett előre. Jelenleg a petrolkémiai forradalom következtében petrolkémiai energiákat élünk fel, ami alapvetően még mindig ingyenes ahhoz viszonyítva, mennyi energia van benne. És nézd meg, milyen hatással volt! Nagyon ritka a szabad szellemi energia. A nyelv ilyen nagy áttörés volt. És a matematika. És a nyomtatás, bizonyos mértékig. De ez a dolog – egy 6 kilós, írógép méretű Apple II ül az asztalon a videókijelzős terminálhoz kapcsolva, egy villanykörte energiafelhasználásának körülbelül egyharmada, amennyi áramot fogyaszt, és ez nekem napi két órányi munkával kevesebbet jelent. Ez lényegében ingyen szellemi energia, ami egyébként nagyon korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre. Eltörpül majd mellette a petrokémiai forradalom, és úgy vélem, ez még az én életemben megtörténik.
A teljes interjú a Good Times-ban olvasható.
A Steve Jobs életéről készült könyv november vége óta kapható magyarul. Walter Isaacson munkája angol nyelvterületen október 24-én jött ki a Simon and Schuster kiadónál, a magyar kiadást a HVG Könyvek gondozta. Az angol nyelvű kötet gyorsan bestseller lett, de a magyar változatot is elkapkodták: négy nap alatt fogyott el az első kiadás.