Bolygónkon számtalan faj él, és minden faj minden egyes egyedében vírusok sokasága tenyészik. Ezeknek az organizmusoknak a kategorizálása azonban igen nehéz feladat.
Az új, eddig még sosem leírt, „misztikus” vírusok felfedezésére „genetikai aláírásokat”, nyomokat gyűjtenek, és kiderült, hogy erre az egyik legjobb helyszín a szennyvíz. Ennek segítségével a közelmúltban 234 ismert vírus nyomára bukkantak Észak-Amerikában, Európában és Afrikában. Sőt, 26 víruscsaládot különítettek el a csatornákban, ezzel bolygónkon a leggazdagabb vírusforrássá lépett elő a szennyvíz.
A legtöbb vírust egyébként még nem írták le korábban és nem is észlelték őket – nyilatkozta Roger Hendrix, a Pittsburghi Egyetem biológia professzora a futurity.org szerint.
A már ismert vírusok között van a humán papilloma vírus, azaz a HPV, amely – többek között – rák előtti állapotot jelentő daganatokat vagy rákos sejtburjánzást válthat ki az emberi szervezetben. Ugyancsak régóta ismert az erősen fertőző norovírus, amely gyomor- és bélhurutot, hasmenést okozhat. Olyan vírusokat is találtak, amelyek bizonyos gazdaállatokon fordulnak elő. Olyan állatokról van szó, amelyek a csatornákban járnak: rágcsálók és csótányok hordozzák ezeket.
A szennyvízben mindemellett baktériumok is vannak. Az emberi ürülékkel együtt számos növényi vírus is bekerül a csatornarendszerbe, és a baktériumok is részben így jutnak a szennyvízbe.
A tanulmányt az mBio online újságban publikálták. A kutatók nemcsak vírusokkal, hanem baktériumokkal is foglalkoztak, és új számlálási módszereket is kidolgoztak a mikroorganizmusok számon tartására. Ezáltal könnyebbé válhat az új vírusok felfedezése és kategorizálása, illetve a vírusok között gyakori géncsere tanulmányozása is egyszerűbbé válhat.
A géncsere révén keletkezik egyébként feltehetően a legtöbb új vírus, ezért is fontos Hendrix szerint e jelenség vizsgálata.