2011. október. 07. 11:58 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 07. 11:57 Tech

A majmok is képesek agyvezérelten mozgatni tárgyakat

Egy kísérletben pusztán agyukkal mozgattak és érzékeltek virtuális tárgyakat majmok.

Először demonstrálták kutatók, hogy kétirányú kapcsolatot lehet létrehozni egy főemlős agya és virtuális tárgyak között abban a kísérletben, amelyben két majom pusztán agyi aktivitásával mozgatott és érzékelt virtuális tárgyakat. "Valamikor a közeljövőben a négy végtagjukra megbénult páciensek tapasztalhatják e technológia előnyeit" - világított rá a kísérletek hátterére Miguel Nicolelis vezető kutató, az amerikai Duke Egyetem orvosi központjának neurobiológus professzora, akinek tanulmánya a Nature legfrissebb számában jelent meg. 

Reményeik szerint az érintettek nemcsak kezüket és lábukat mozgathatják újra, hanem érzékelhetik a kezükbe adott tárgyak textúráját is, vagy éppen megtapasztalhatják a talaj legapróbb egyenetlenségeit, amint kerekesszékükkel gurulnak rajta. A kísérletben a majmok anélkül használták agyi elektromos aktivitásukat egy virtuális kéz irányítására, hogy saját testük bármely része mozgott volna. A virtuális kezet a számítógép képernyőjén mutatott tárgyakra vitték rá, a tárgyakhoz érve pedig képesek voltak megkülönböztetni azok textúráját. 

A megjelenített tárgyak mérete és külleme azonos volt, ám virtuális szerkezetük eltérő. Ezt csak úgy tudták felfedezni a majmok, ha az avatár kezét a tárgy fölé irányították. Ekkor ugyanis egy jellegzetes elektronikus mintázatot juttattak el agyukhoz a kísérlet vezetői. A képernyőn lévő három tárgyhoz három különböző elektronikus mintázat tartozott. Mivel a majmoknál az agy-gép-agy kapcsolat testrészeik bevonása nélkül jött létre, a kutatók szerint eredményük arra utal, hogy a technológiát négy végtagjukra lebénult emberek számára is alkalmassá tehetik - idézte csütörtökön a ScienceDaily.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.