Több mint félmillió német internetfüggő, a veszélyeztetettek száma meghaladja a 2,5 milliót, a leginkább érintett és ezáltal leveszélyeztetettebb korosztály a 14 és 16 év közötti fiataloké.
Az első ilyen jellegű - és szakértők szerint megdöbbentő adatokat feltáró - országos felmérést a lübecki egyetem kutatói végezték a kormány megbízásából. A tanulmányból a keddi német országos napilapok közöltek részleteket. Az adatok szerint kereken 560 ezret tesz ki az internetfüggő személyek száma, és további több mint 2,5 millióan veszélyeztetettek. Mindkét csoportban különösen magas a fiatalok, elsősorban a 14 és 16 év közöttiek száma.
A német kormány kábítószerügyi megbízottja, Mechthild Dyckmans az "online-függőség" hatásait az alkoholfüggőség hatásaihoz hasonlította. Az internetfüggők tudatában vannak ugyan magatartásuk ártalmas következményeinek, a függőségtől mégsem tudnak önként megszabadulni.
Szinte kizárólag egy "virtuális világban" élnek, mert ott kibontakozásra és elismerésre találnak - jelentette ki a biztos, utalva arra, hogy az érintettek közül sokan felhagynak az iskolával, az egyetemmel és a munkával is. A legsúlyosabb elvonási tünetekkel - szorongással, ingerlékenységgel, illetve unalommal - küszködnek akkor, amikor nincsenek az internet közelében. A szakértők szerint a tünetek közé tartoznak az alvási problémák és a csekélyebb iskolai és munkahelyi teljesítőképesség is.
A német kormány illetékes megbízottja szerint a problémát rendkívül komolyan kell venni, legalább annyira mint az alkohol-, illetve kábítószer-függőség problémáját. A fiatalok túlnyomó érintettsége pedig különös aggodalomra ad okot - vélekedett Dyckmans. A tanulmányból kitűnt, hogy az internetfüggőség még mindig elsősorban a férfi lakosságot sújtja. A kutatók számára is meglepetést okozott, hogy rendkívül magas a függővé vált fiatal nők, illetve lányok aránya. Sőt az említett 14-16 év közötti korosztályt tekintve a lányok aránya meg is haladja a fiúkét.
A felmérés rávilágított arra is, hogy miközben a fiúk elsősorban az online-játékok rabjaivá váltak, a lányok a közösségi hálók, elsősorban a Facebook által fertőződtek meg. A német szakértők között egyelőre még vita van arról, hogy az internetfüggőség külön betegség vagy esetleg egy másfajta megbetegedés következménye. Azzal kapcsolatban azonban teljes az egyetértés, hogy a megelőzés, illetve a függőség enyhítése érdekében sürgős teendőkre van szükség.
Azt több szakértő is elismerte, hogy az online-függőség elleni terápia még nem megfelelően kidolgozott. Első lépésként az érintettek magatartásának megváltoztatását kell ösztönözni, a második lépés pedig a függőség mélyebb okainak pszichoterápiai elemzése lehet - vélekedtek. Mindezt pedig a "leszokást" és a rehabilitálást célzó pragmatikus lépéseknek kell követniük.