Szombat reggel szétesett a kiszolgált UARS-műhold az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) szerint. Egy live stream csatorna tanúsága szerint be is csapódott a műhold 7 óra után pár perccel. A NASA a Twitteren azt üzente: Kanada fölött eshetett darabjaira a műhold, szombat délelőtt tíz órakor edig megerősítette: "lejött a műhold" a Földre..
Szombat reggel live stream-en, tehát gyakorlatilag élőben követni lehetett a műhold pályáját egy internetes oldalon. Eszerint reggel hat óra 52 perckor Afrika, egészen pontosan Angola fölött járt a műhold. Később Namíbia és a Dél-Afrikai Köztársaság irányában elhagyta a kontinenst és az Indiai-óceán fölött folytatta - a számítások szerint elég bizonytalan - útját az Antarktisz (Déli-sarkvidék) felé. Ezután 7 óra után pár perccel a műhold becsapódott a live stream szerint az Indiai-óceánba. A NASA Twitteren viszont azt jelentette, hogy Kanada fölött eshetett darabjaira a műhold. Azóta az amerikai űrkutatási hivatal megerősítette, hogy "lent van a műhold".
Az MTI szerint Kanadában néhányan esetleg a szétesőben lévő műhold darabjainak zuhanását is megfigyelhették.
Minthogy a műhold a feltételezett becsapódáskor éppen a Dél-sarkvidék felé tartott, így az Indiai-óceán, illetve Antarktisz fölötti szétesés vagy a kanadai becsapódás nem zárja ki egymást: a szatellit ugyanis az Antarktisz után éppen Kanadát érte (volna) el.
A bizonytalanságot az okozza, hogy a sűrű légkörben változott a műhold sebessége és mozgása, gyakorlatilag kiszámíthatatlanná téve a becsapódás pontos idejének és helyszínének meghatározását. A NASA közép-európai idő szerint péntek este közölte, hogy megváltozott a műhold pályája, és lassabban ereszkedik.
Az űrben keringő tárgyakat figyelő más intézmények korábban eltérő időpontot adtak meg, vannak akik inkább délutánra várják a becsapódást.
Az Upper Atmosphere Research Satellite (UARS) távérzékelő műhold már 2005 óta nem üzemel. A műholdat 1991 szeptemberében a Discovery űrrepülőgép szállította a világűrbe és állította Föld körüli pályára. Az 10,7 méter hosszú, 4,5 méter széles és körülbelül 6 tonna tömegű amerikai tudományos műhold legnagyobb "visszatérő" darabja várhatóan 136 kilogramm, az összes törmeléké pedig nagyjából 500 kilogramm tömegű lesz. A többi elég a légkörben.
A hatóságok azt is ajánlják, hogy senki ne menjen húsz méternél közelebb egy esetleges roncsdarabhoz, mert mérgező gázok szabadulhatnak fel belőle. A szakemberek azonban nem győzik hangsúlyozni: egy a 3200-hoz az esélye annak, hogy bárkit is megsebesítsen a becsapódó részelemek valamelyike.
A műhold feladata a földi felsőlégkör összetételének és a Napból érkező ultraibolya és látható fénysugárzásnak, valamint az ózonrétegnek a vizsgálata volt. A műhold küldetésének időtartamát a tervezők három évben adták meg, de hat műszere egészen 2005-ig működőképes maradt, így a tervezett három évből 14 év és 91 nap lett. Miután befejezte tudományos küldetését a 600 kilométeres magasságban lévő munkapályájáról, jóval alacsonyabb parkolópályára szállították le, és a végszakaszban 205-225 kilométeres magasságban keringett a Föld sűrű légkörébe belépni készülő műhold.