Tech hvg.hu 2011. szeptember. 12. 17:18

A szuperszámítógép megjósolja forradalmat

Egy amerikai kutatás szerint ha betöltik a híreket egy szuperszámítógépbe, egy speciális program segítségével meg lehet jósolni a világon várható főbb eseményeket. Egyelőre visszamenőleg végezték az elemzéseket, de a tudósok szerint a közelgő konfliktusok előrejelzéséhez is lehet használni a módszert.

Kalev Leetaru, az Illinois Egyetem kutatója egy szuperszámítógéppel elemezte a híreket, és az így kapott adatok beigazolták, hol törtek ki konfliktusok a világban. A kutató a First Monday című folyóiratban publikálta eredményeit, melyeket a BBC cikke idéz.

A tanulmányhoz számos, szabadon hozzáférhető forrásból használtak információkat, szerepel köztük az amerikai kormány által üzemeltetett Open Source Centre vagy a BBC Monitoring is. Elemezték a hírügynökségek által közölt online elérhető szövegeket is, illetve a New York Times archívumát visszamenőleg 1945-ig. Összesen több mint százmillió cikket vizsgáltak meg.

SGI

A riportokat két nagy szempont szerint csoportosították: a hangulat és a helyszín alapján. A hangulat alatt azt értik, hogy a hír jó vagy rossz, a helyszín pedig az esemény helyszíne.

A hangulat kategória megállapításához adatbányászati megoldásokkal válogatták le a különböző jelzőket – többek között a „rettenetes”, „szörnyű” vagy „kellemes” szavakat keresve.

A „geokódolás” során pedig az adott helyszín nevét a megfelelő koordinátákra fordították le, így ábrázolható például Kairó a térképen. A történetek különböző aspektusainak összekötése végül százbillió kapcsolatból álló hálózatot eredményezett.

Előrejelzik a bajt

Az adatokat a SGI Altix szuperkomputer, azaz a Nautilus dolgozta fel a Tennessee Egyetemen. A gép feldolgozási teljesítménye 8,2 teraflop, azaz egybillió lebegőpontos műveletet képes elvégezni másodpercenként. A konkrét adatok alapján a Nautilus grafikonokat generált a különböző az arab tavaszt átélő országokról.

A hírek alapján minden esetben jelentős hangulatváltozást lehetett kimutatni – jóval a forradalom kitörte előtt – mind az országon belül, mind pedig a külföldről készített jelentések alapján.

A média „hangulata” Mubarak lemondása előtt

A média „hangulata” drámaian romlott már Mubarak elnök lemondása előtt. Olyan szintet ért el, ami az elmúlt harminc évben csupán két alkalommal volt tapasztalható. Egyszer 1991-ben, amikor az amerikai légierő Kuvaitban iraki egységeket bombázott, illetve a 2003-as, Irakot támadó amerikai invázió idején.

A kutatók szerint a nemzetközi média elemzés Oszama bin Laden rejtekhelyének felderítéséhez is fontos adalékokkal szolgálhatott volna. Míg sokan úgy vélték, az al-Kaida vezére Afganisztánban rejtőzik, a hírek elemzése alapján a rendszer lehetséges rejtekhelyként Észak-Pakisztánt jelölte meg. Bin Laden megtalálása, azaz 2011 áprilisa előtt egy riport Abbottabád városát is megemlítette. 

Bár a szerzők csak visszamenőlegesen vizsgálták a híreket és a valós eseményeket, szerintük a rendszerrel megjósolhatóak az elkövetkezendő események is. Az időjárás-jelentéshez hasonlítják a módszert: sohasem tökéletes, de a véletlenszerű találgatásnál hatékonyabb.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?