2011. szeptember. 09. 17:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 09. 18:01 Tech

Interaktív szabadtéri kiállítás a XII. kerületben

Az okostelefonok technikai lehetőségeit használja ki az az új kiállítás, installáció, illetve virtuális „kerületi időutazás”, amely egyfajta interaktív szabadtéri múzeummá alakítja át a budai hegyvidék néhány ismert és kevésbé ismert pontját.

A MOM Park, a hegyvidéki önkormányzat, valamint a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény és Galéria közös installációja elsőként alkalmazza virtuális és valóságos tárlatvezetésre Magyarországon azt a mobiltechnológiát, amelyet elsősorban az okostelefonok felhasználói élvezhetnek. A mostani különleges helytörténeti utazáson tíz jelentős hegyvidéki helyszín múltját ismerheti meg a nagyközönség. A kerület történeti értékű pontjain az érdeklődők a kihelyezett QR-kódokon keresztül okostelefonra optimalizált múltidéző videókat játszhatnak le.

Az úgynevezett QR-kódok lényege, hogy a vonalkódhoz hasonlóan információt tárolnak, és így az adott helyszíneken ilyen QR-kódokon keresztül érhetők el a vonatkozó multimédiás tartalmak. Az egyre több helyen felbukkanó QR-kód (Quick Response-kód) egy olyan ábra tehát, amelyet ingyenes szoftverek (így például Redlaser, QR Reader) segítségével lehet leolvasni. Az egyszerű vonalkódnál jóval több információt tartalmazhat, amely lehet szöveg, internetes link, kép, vagy más típusú adat. A QR-kódot a Toyota leányvállalata, a Denso Wave fejlesztette ki 1994-ben, napjainkban pedig egyre több területen alkalmazzák a tömegközlekedéstől a turisztikán át a logisztikáig.

Kiállítás, videók és QR-kódok

De mit is láthatnak a "XII. kerületi időutazás" alkalmával az érdeklődők? Az archív képeket felsorakozató videókon Kolovratnik Krisztián, a Budapesti Kamaraszínház színésze meséli el az adott helyszín történetét. A néhány perces kisfilmek aláfestő zenéit Pilisi Konrád állította össze. A történelmi túra helyszínei a Jókai-kert, a Barabás-villa, a Normafa, vagy éppen a mackós iskolaként ismert Németvölgyi Általános Iskola és a Mátyás király korára visszavezethető Város-kút is.

A tíz helyszínről összegző kiállítás nyílt a MOM Park Bevásárlóközpontban, ahol Németh Dániel fotóművész a helyszínekről készített mai felvételei, valamint a kihelyezettekkel azonos QR-kódok is megtalálhatók. Ezt a hvg.hu munkatársa ki is próbálta az e heti megnyitón: és a kódra ráirányítva az okostelefont, valóban feldobta a mobil a Youtube-videókat, amelyek az adott képhez tartoznak. A kiállítás szeptember 8-tól év végéig lesz látható a MOM Parkban, a kültéri QR-kódok pedig egy évig várják a látogatókat. A MOM Park honlapján egyébként az összes videó, archív és mai fotó elérhető.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.