2011. augusztus. 18. 14:25 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 18. 14:35 Tech

Sevardnadze: Gorbacsov tudhatott az 1991-es szovjet puccsról

Eduard Sevardnadze volt szovjet külügyminiszter és egykori grúz elnök véleménye szerint Mihail Gorbacsov exelnök és pártfőtitkár tudhatott a Szovjetunió szétesését felgyorsító 1991. augusztus 19-i puccskísérletről, amelynek eredményeképp három napra az államcsíny vezetőinek kezébe került a Szovjetunió irányítása.

"Nem tudom elhinni, hogy Gorbacsov semmiről sem tudott. Az ország elnökeként nem maradhatott rejtve előtte semmilyen információ" – mutatott rá a spanyol hírügynökségnek adott, s csütörtökön közölt interjúban Sevardnadze.

Az 1985 és 1990 között a Szovjetunió külügyminisztereként tevékenykedő grúz politikus 1990. december 20-án mondott le posztjáról, miután arról beszélt, hogy az országban diktatúra veszélye fenyegeti. Sevardnadze politikai karrierje nem ért véget: 1995-ben a független Grúzia elnöke lett.

"Nem tudtam megérteni, Gorbacsov hogyhogy nem látja a veszélyt, és ha látja, miért nem teszi meg a szükséges lépéseket?" – teszi fel a kérdést a Tbilisziben élő Sevardnadze, aki 2003-ban vonult vissza a politikától, miután az ellenzék nyomására – a rózsás forradalom következményeként – lemondott elnöki tisztségéről.

"Egy fontos körülményt azonban figyelembe kell venni: a Szovjetunió Kommunista Pártján belül rá (Gorbacsovra) nehezedő nyomást, amely nem engedte meg neki, hogy határozottan és gyorsan cselekedjen. (...) Épp ezért nem tudom ezt a szemére vetni" – hangsúlyozta.

Sevardnadze szerint a puccsisták kudarcában a "döntő tényező" maga a "nép" volt, amely nem akart visszatérni a múltba.

"Meg kell jegyezni, hogy az államcsínyt előkészítők nagyon jól szervezettek és – mint később kitudódott – könyörtelenek voltak" – mutatott rá a politikus.

A volt grúz államfő szerint a Szovjetunió szétesését nem lehetett elkerülni, mivel mint minden birodalom, bukásra volt kárhoztatva, ugyanakkor még jó pár évvel ki lehetett volna tolni létezését. A politikus szerint a legfelső szovjet vezetők tönkretették az államot ahelyett, hogy mindent megtettek volna az egysége megőrzéséért.

Sevardnadze 20 évvel a Szovjetunió szétesését és a kommunizmus bukását felgyorsító augusztusi puccskísérlet után úgy látja, hogy "Oroszország mindent egybevetve, és a belső ellentétek ellenére, demokratikus ország". A volt grúz elnök véleményét a 2008-as orosz-grúz háború sem változtatta meg, mivel szerinte azért a Miheil Szaakasvili Grúzia jelenlegi államfője a felelős, aki egyben a Sevardnadzét lemondásra késztető nyolc évvel ezelőtti, 2003-as forradalom vezetője volt.

Hirdetés