A GE lépegető járművét – amilyenhez hasonlók a Csillagok háborújában tűntek fel – már a 60-as években kifejlesztették az amerikai hadsereg számára.
Az amerikai hadsereg Fort Eustis-i Közlekedési Múzeumába látogatók most egy olyan hadi relikviát tekinthetnek meg, amely a minden idők talán legsikeresebb nyári mozifilm-sorozatában – a Csillagok háborúja sorozatban – szereplő sci-fi jármű elődje volt: ez a 60-as évek közepén a GE által az amerikai hadsereg számára fejlesztett pedipulátor, vagyis lépegető jármű. A GE négylábúja a Massachusetts állambéli Pittsfieldben tette meg első döcögő próbalépéseit 1962-ben, 18 évvel azelőtt, hogy George Lucas AT-AT lépegetői debütáltak a mozivásznon.
Álomtól a valóságig
A GE lépegetője hivatalosan a kibernetikus antropomorf gép (Cybernetic Anthropmorophous Machine - CAM) elnevezésre hallgatott. Chris Hunter, a mintegy 15 000 GE-dokumentumot és GE-tárgyat őrző Schenectady Múzeum teremőre elmondása szerint a hadsereg olyan járművet akart, amely a hepehupás, meredek terepen is üzemképes. Át kellett hatolnia a sűrű növényzeten, átlépnie a kidőlt fák felett és ki kellett kerülnie az álló fákat, miközben nagyjából féltonnányi súlyt – saját magát és a benne ülőket – kellett cipelnie.
A hadseregnek tetszett, amit a GE tesztelt, ezért 1966-ban, egy évvel az után, hogy Amerika elkezdett csapatokat küldeni Vietnamba, megrendelést adott a kísérleti jármű megépítésére. De ugyanaz a szuperérzékeny kéz- és lábvezérlésű hidraulika, amelynek köszönhetően a CAM könnyedén félretolt egy dzsipet, vagy finoman rátette a „lábát” egy GE villanykörtére anélkül, hogy összetörte volna, alkalmatlanná tette a járművet a huzamosabb ideig tartó harctéri használatra. A gépkezelők nagyon fárasztónak találták a vezérlők folytonos működtetését, ami végül a projekt felfüggesztéséhez vezetett.
A CAM kifinomult „erővisszacsatolásos" rendszerét végül a tenger alatti alkalmazásokban használták fel, amikor a GE hidraulikus karokat fejlesztett ki a világ első alumíniumból készült tengeralattjárójához, az Aluminauthoz. A mai robotkarok – legyen szó akár a veszélyesanyag-mentesítő járművekről vagy az űrrepülőgépekről, a rémisztő BigDog négylábú robotról már nem is beszélve – mind tartoznak némi köszönettel ennek a technológiának.