Tech MTI 2011. augusztus. 04. 17:47

A jégolvadás konkurenciát csinál a Szuezi-csatornának

Az idei nyáron rekord közeli értékeket elérő északi-sarki jégolvadás új stratégiai útvonalakkal bővíti és jelentősen megkönnyíti az Ázsiából nyugatra tartó északi kereskedelmi útvonalakon való közlekedést - jelentette be az orosz klímakutató hivatal.

A korábban északkeleti átjáróként emlegetett tengeri útvonal Oroszország szibériai partvidéke mentén halad és bizonyos részei évente csupán két hónapig mentesek a hófehér jégpáncéltól. Az Északi-sark térségében 1936 óta mért harmadik legmelegebbnek számító tavalyi nyár után, idén a kereskedelmi útvonalak jégtakaróinak az átlagosnál jóval több, nem kevesebb mint 56 százaléka olvadt el, ezzel jelentősen megkönnyítve az egyébként veszélyes vizeken való navigálást.

"Augusztus eleje óta majdnem az összes útvonalon lehetséges a jégtörő hajó nélküli közlekedés" - hangsúlyozta internetes oldalán a klímakutató hivatal. Az előnyös természeti feltételek szeptember végéig tartanak a hajózási útvonalakon, amelyek több tízezer kilométerrel rövidebbek a délen futó társaiknál.

Hamarosan elolvadnak a hajózás útjából
AP Photo

A nagymértékű jégolvadás következtében megnyíló új stratégiai útvonalaktól Oroszország azt reméli, hogy az északkeleti átjáró méltó vetélytársa lesz a Szuezi-csatornának és sikerül majd profitálnia az adókból, valamint a szibériai partvonal mentén haladó konvojokat kísérő különleges, nukleáris jégtörő flottájának haszonbérbeadásából.

Oroszország elsőszámú meteorológusa, Alexander Frolov tavalyi előrejelzése szerint ha a jégolvadás üteme továbbra is ilyen marad, akkor 2050 nyári hónapjaiban teljesen jégmentessé válhat a Jeges-tenger. A tengerészek szerint azonban még számos akadállyal, köztük a hatalmas úszó jégtáblákkal és a sekélyebb útszakaszokkal kell szembenézni azelőtt, hogy az észak-orosz hajózási útvonal hosszútávon - és nem csupán egy nyár erejéig - is felvehesse a versenyt a déli útvonalakkal.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.