2011. július. 22. 11:58 techline.hu Utolsó frissítés: 2011. július. 22. 12:01 Tech

Veszprém: a fejlett informatikai háttér a betegnek és orvosnak egyaránt előny

A legtöbb magyar kórház, egészségügyi intézmény informatikai hálózata szigetszerűen, „befelé fordulva” működik.

A legtöbb magyar kórház, egészségügyi intézmény informatikai hálózata szigetszerűen, „befelé fordulva” működik. A betegadatok kizárólag egy adott intézményen belül hozzáférhetőek. Nincs egységes országos beteg-adatkezelési rendszer.
Sokszor hiányzik az „átjárhatóság” még egyazon kórházhoz tartozó, de területileg máshol működő intézmények informatikai rendszerei között is.
A változtatás és fejlesztés elsősorban nem is pénz, inkább szakmai szemlélet kérdése. Erre nyújt pozitív példát a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház és az Invitel együttműködése.

Az intézmény modernizációjában nagy szerepet játszott, hogy bizonyos fejlesztések beruházási és infrastruktúra költségeit magára vállalta az Invitel. A veszprémi példa bár „kicsiben”, de jól modellezi, hogyan lehetne közös, országos betegadatbázist kialakítani az egészségügyben.

„A betagadatok elszigetelt kezelése nem szolgálja sem a gyógyítás, sem a páciens, sem a kórház érdekeit. Éppen ezért ennek megváltoztatása – az adatvédelmi szabályok maximális betartásával – a hatékonyság növelését és a költségek csökkentését eredményezheti, mert a korszerűbb informatikai rendszer működtetése lényegesen olcsóbb, mint egy elavult IT hálózaté, amely még akadályozhatja is a gyógyítást. Az Invitel több kórház számára nyújt informatikai és kommunikációs szolgáltatásokat, ennek egyik kiváló példája a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórházzal való együttműködésünk” – mondta Zsembery György, az Invitel üzleti működéséért felelős vezérigazgató helyettese.

„Ma már nincs technológiai akadálya annak, hogy a képi diagnosztikai anyagokat – röntgen, CT, MRI – felvételeket digitalizálva tároljuk, mégpedig úgy, hogy azok egy külső tárhelyen bármikor, bárhonnan hozzáférhetőek legyenek. Az általunk kigondolt modellnek két országos újdonsága van. Az egyik az adatok külső elhelyezése, emellett a működtetés külső szolgáltatóval történő biztosítása, a másik pedig az adatok ebből következő rugalmas megoszthatósága, a hozzáférést gátló „falak” ledöntése” – fogalmazott Sas Tibor, informatikai, dokumentációs és kontrolling osztályvezető, aki 2007-ben vette át a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház informatikai részlegének irányítását.

A korábban az IT versenyszférában dolgozó szakember a piacon szerzett tapasztalatokkal és az ott megszokott szemlélettel látott neki, hogy az Invitellel közösen újragondolja az intézmény tele- és infokommunikációs infrastruktúráját. Sas Tibor véleménye szerint az Invitellel történő együttműködésüknek számos előnye van hatékonyság és költség oldalon is. Például a PACS (picture archiving and communication system - képarchiváló és kommunikációs rendszer) használatával nem terhelik a betegeket azzal, hogy őrizzenek meg évekig egy-egy röntgenfelvételt és azt hurcolják magukkal egy-két év múlva esedékes vizsgálatokra. Ezzel csökkentik a hibafaktort is, gyorsabbá és egyszerűbbé teszik a gyógyítás folyamatát, miközben az IT működési, működtetési költségeken spórolnak. „Jelenleg az adatok mentésének és tárolásának lehetőséget vizsgáljuk közösen az Invitel szakértőivel. A rendszer utolsó tesztjei most zajlanak és nagyon rövid időn belül már az élesben működésre is készen állunk. Ha munkánkat siker koronázza, a hatékonyság mellett jelentősen növekedik az adatbiztonság is, mely kórházunk alapvető érdeke” – mondta el a szakember.

Kórház infokommunikációs modernizáció 5 lépésben
A modernizáció nem csak egy-egy kiragadott szegmenst érintett, hanem a teljes rendszert átfogóan szisztematikusan alakították át:
1. lépés: telefon és hang
A kórház több száz telefonszámához több tucat különböző előfizetés és számla tartozott. Első lépésként ezeket vizsgálták felül és foglalták egy szerződésbe. Így ma már egyetlen számlán nyilvántartható és nyomon követhető a teljes kórház telefon forgalma, amely így egy csomagban jóval olcsóbbá is vált.
2. lépés: több telephely összekapcsolása, hálózatba foglalása
A veszprémi kórházhoz 5 különböző intézmény tartozik 60-80 kilométeres körzetben. Ezek több, különálló számítógépes hálózaton működtek. A hangrendszerek egységesítése után, ezen hálózatok összekapcsolására került sor egy, elsősorban bérelt vonali VPN rendszeren keresztül. Ez a rendszer befektetést és eszközöket kívánt, azonban a kórháznak nem volt rá forrása. A megoldás az Invitel részéről érkezett: a hosszú távú együttműködés reményében saját költségén valósította meg a fejlesztést a szolgáltató.
3. lépés: magasabb sávszélesség optikai kábelen
A kórházi technológia fejlődése magával hozta a nagyobb sávszélesség igényét is, amelyeket a „réz” alapú infrastruktúra már nem volt képes kiszolgálni. A kölcsönös bizalomra alapozva az Invitel egy komplett optikai hálózatfejlesztést végzett el a kórház számára. Ez a magasabb sávszélesség pedig kinyitotta a kaput a kórház teljes IT modernizációja felé.
4. lépés: ASP, szoftverbérlés/előfizetés
Az optikának köszönhető szinte korlátlan sávszélesség tette lehetővé egy újabb költségcsökkentő megoldás bevezetését az ASP-t (Application Service Providing), azaz szoftver alkalmazások bérletét. Ennek köszönhetően a kórház számos szoftvert bérelhet, így nem kell megvásárolni a drága licenceket és nem kell foglalkozni a beállításokkal, frissítésekkel sem további költségek árán. Ehelyett fix havidíjat fizetnek, pontosan addig, amíg szükség van az adott alkalmazásra.
5. lépés (közeli jövő): röntgen, CT, MR képi adatok külső tárolása, fix havi díjért, beruházás nélkül
A kórház képi archívumának digitalizált tárolásához hatalmas tárhelyre, szerverkapacitásra van szükség. Ennek megoldása az intézményen belül rendkívül magas beruházási költséggel járna. Szerverek, szerverszoba, hűtés és a további szükséges feltételek megteremtését a kórház nem engedheti meg magának, de erre is megoldást kínál a szolgáltató. Az immár modernizált infokommunikációs hálózat ugyanis lehetővé teszi, hogy bizonyos adatokat, elsősorban a két éven túli leleteket, majd egy külső adatközpontban az Invitel DataCenterben helyezzék el. Az ilyen módon működtetett PACS (Picture Archiving and Communication System) képtároló és továbbító rendszer megkönnyíti, gyorsítja, biztonságosabbá és olcsóbbá teszi a leletek tárolását, visszakeresését, továbbítását. Ha pedig mindehhez optimalizálják a saját és külső/bérelt tárhelyek arányát, jelentősen csökkennek a beruházási költségek, illetve olcsóbbá és megbízhatóbbá válik a teljes rendszer.

Eredmények
Kényelmesebb, biztonságosabb, gyorsabb, korszerűbb és olcsóbb gyógyítás. Csökkenő tele- és infokommunikációs működési költségek. A felesleges pluszvizsgálatok megszűnése (ha pl. a beteg nem találja, nem hozza magával az előző például röntgen vagy MR leletét). Nyomtatási és karbantartási költségek csökkenése (ezentúl nincs szükség nyomtatott leletekre, az ehhez szükséges infrastruktúra üzemeltetésére).
Maximálisan hatékony diagnosztika: az orvos sürgős esetben, akár éjjel az otthonából is képes a diagnózis felállítására egy-egy képi lelet kapcsán.
Kevesebb szerverekhez kapcsolódó működési költség.
Nagyobb esély a pontos diagnózisra, a hatékonyabb gyógyításra, gyógyulásra.

 

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.