Tech techline.hu 2011. június. 06. 19:32

Apple WWDC: ilyen lesz a Lion, az iOS 5 és az iCloud

Steve Jobs után Phil Schiller jött, aki a Mac OS X operációs rendszer új változatáról, az OS X Lion 10.7-ről beszélt.

Steve Jobs után Phil Schiller jött, aki a Mac OS X operációs rendszer új változatáról, az OS X Lion 10.7-ről beszélt. A Lion 250 újítással jön, ebből a legfontosabbakat emelte ki Schiller (ezek többségéről képes beszámolónk is volt korábban, a béta alapján itt):
Multitouch gesztusok: az iPhone-hoz és iPadhez hasonlóan itt is kihasználhatjuk a több ujjas mozdulatokat, elsősorban nem a képernyőn, hanem a tapipadon vagy a Magic Trackpaden. De a görgetés esetében is elfelejthetjük a görgetősávot, ha úgy tartja kedvünk.
Teljes képernyős alkalmazások: az ablakokon külön gombbal válthatunk teljes képernyős nézetbe, s az így futó alkalmazások között “lapozgatással” is válthatunk.
Mission Control: a korábbi Spaces és Exposé egybegyúrva. Itt is fontos szerepet kapnak az ujjgesztusok. Az alkalmazások és az ablakok közötti váltás, virtuális asztalok használata sokkal kényelmesebb lesz a Lionban.
Mac App Store: az elsődleges szoftver beszerzési felület lesz a Macen, amivel elvileg a fejlesztők és a felhasználók egyaránt jól járhatnak (lásd a Pixelmator sikersztorija). A Lionban lesz alkalmazáson belüli vásárlási lehetőség, sandboxing megoldás stb. Az alkalmazások telepítése és újratelepítése mondjuk egy későbbi gépen gyakorlatilag egy kattintás.
LacunhPad: Az iOS-éhez hasonló alkalmazásindító felület (a csoportosítási lehetőséggel együtt).

Resume: Az alkalmazásoknak, ablakoknak, dokumentumoknak stb. automatikus visszanyitása például egy rendszerújraindítás után.
Autosave: A Lion menet közben is menti például a dokumentumok fázisait, így azokat bármilyen korábbi állapotba visszaállíthatjuk. Hasonló, mint amit a Time Machine-ban megszoktunk. ha egy alkalmazásból kilépünk munka közben, mentés nélkül, legközelebb ott folytathatjuk, ahol abbahagytuk. A verziók között kényelmesen válogathatunk egy listában.

AirDrop: Az AirDrop egy p2p wifi hálózat, amelynek segítségével két lionos gép között dobálhatunk ide-oda fájlokat.
Mail: Egy teljesen új mail verziót kapunk, amely szintén nagyon hasonlít az iOS levelezőjéhez. Teljes képernyős változatban is használhatjuk. Az összefüggő leveleket együtt is kezelhetjük, és sokat fejlődött a keresés is.
A Lion szerver funkciókat is kapott, ezeket külön alkalmazásként vásárolhatjuk meg és tölthetjük le az asztali változatra.
A rendszer 4 GB-ot foglal, az ára pedig mindössze 30 dollár lesz. A fejlesztők új változatot is tesztelhetnek mostantól (Developer Preview 4), de megvásárolni a végleges verziót majd júliusban lehet.

VIDEÓ A LIONRÓL ITT >>>


iOS 5

Az iOS 5-öt is megismerhettük a keynote-on (a béta verziója mától elérhető az új generációs iPod Touch-okra, iPhone 3GS-re, iPhone 4-re).
Az új verzió 1500 új API-t és 200 új funkciót tartalmaz. Ilyen például a Notifications: az új figyelmeztetések, üzenetek a Notifications Centerben jelenhetnek meg, amely kicsit hasonlít az Android “redőnyéhez”. Az üzeneteket alkalmazásonként csoportosítva láthatjuk. A lock képernyőn is láthatjuk üzeneteinket, s amelyiket elhúzzuk, az azonnal megnyílik.

Sőt, akár játék közben is beleolvashatunk egy-egy új üzenetbe.
Lesz News Stand, ahol újságokat és magazinokat vásárolhatunk. Ennek felülete hasonlít a mostani iBooks alkalmazás megjelenésére.

Érdekes újdonság a Twitter integráció, melynek köszönhetően szinte bármilyen alkalmazásból “csiripelhetünk”. Többek között a Camera/Photo alkalmazás is kap ilyen lehetőséget. De a címjegyzékben is számon tarthatjuk ismerőseink Twitter nevét, képét.
A Safari is megújult, többek között bekerül a Lionban is majd debütáló Reading List lehetőség, amelyben eltárolhatjuk az érdekesnek tartott oldalakat, vagy amelyeket csak később akarunk elolvasni. Lesz füles-böngészési lehetőség is, az érdekesebb oldalak tartalmát pedig elküldhetjük ismerőseinknek e-mailben.

Érdekesség még a Reminders, amely gyakorlatilag egy tennivaló jegyzet lehetőség, de nem csak időponthoz, hanem akár helyszínhez is rendelhetünk figyelmeztetést (érkezéskor, távozáskor stb.).
Mivel az iPhone 4-et sokan használják fotózásra, videózásra, az új rendszerben a Lock képernyőn is lesz egy kamera gomb, a funkció gyorsabb eléréséhez.
A fotós alkalmazásban alapvető szerkesztési lehetőségeket is kapunk (crop, forgatás, vörös szem eltávolítás stb.) és van AE/AF beállítási lehetőségünk is.
Szintén megújult a levelező alkalmazás, különösen a vállalati felhasználók üdvözölhetik örömmel például az S/MIME támogatást.

Megújul a Game Center, a játékok letöltése és új alkalmazás is debütál, az iMessage. Ez egy új üzenetküldő rendszer, amelyben szöveget, képet, videót, csoportos üzeneteket küldözgethetünk, ráadásul titkosítva. Szorosan összefonódik a Notifications Centerrel és a Push Notifications technológiával.
Új szolgáltatás a szótár funkció, amelyet minden alkalmazás elérhet a rendszerben.
Az iOS 5 alapú készülékek használatbavételéhez mostantól nincs szükség számítógépre és iTunes-ra!

VIDEÓK AZ IOS 5-RŐL ITT >>>


iCloud

Az Apple a felhők irányába is nyit. Az iCloud a cég saját felhő-alapú megoldása, amelynek segítségével az iOS alapú eszközök és a számítógépek (Mac és PC egyaránt) érhetnek el közös adatokat. Névjegyeket, naptárbejegyzéseket, leveleket stb. De természetesen bármilyen alkalmazás megoszthat így automatikusan adatokat.
Az Apple teljesen újraírta a MobileMe alkalmazásokat, s azok egykori funkcióit immár ingyen használhatjuk, az iCloudhoz idomítva (levelezés, naptár, címjegyzék). Az e-mail tárhely egyébként 5 GB-os, de ha ez nem elég, fizethetünk bővítésért.
Mindez kiegészül egy felhő-alapú App Store-ral, hogy a megvásárolt alkalmazásokat a felhőben tárolhassuk, s onnan telepíthessük az eszközeinkre. Ha új eszközt veszünk, akkor arra is onnan tölthetjük le.

A távoli szervereket használhatjuk backuphoz is, a fontos tartalmakat (alkalmazások, fotók, dokumentumok stb.) naponta automatikusan menthetjük wifin keresztül.
Ha például készítünk egy Pages dokumentumot, azt feltölthetjük a felhőbe, majd elérhetjük bármely eszközünkről (a Pages, Numbers és Keynote ugyebár immár iPhone-on, iPaden és OS X-en is elérhető). A Photo Stream megoldásnak köszönhetően mindez a fotókkal is megoldható, néhány mozdulattal. Mivel a megosztott fotók alapvetően sok helyet foglalnak, így a szervereken csak 30 napig tárolják azokat. A saját eszközökön, gépeken természetesen ettől még megmaradnak.

Természetesen az iTunes is a felhők közé került. A megvásárolt dalaink (ami ugye itthon hivatalosan egyelőre nem megoldható, csak kerülővel) a felhőbe kerülnek, így később azokat bármikor letölthetjük bármelyik eszközünkre (iPhone, iPad, számítógép stb.). Bármelyiken is vásároljunk meg egy dalt, ha kell, automatikusan átkerül a másikra is.
Az iTunes iOS Store mostantól képes listában mutatni a megvásárolt dalokat, albumokat, így akár választhatunk is közülük, hogy mi kerüljön a “felhőnkbe”.
Mindezt ingyen használhatjuk, s maximum 10 eszközzel működik (fiókonként).

Érdekesség még az iTunes Match, amely összeveti dalainkat a Store kínálatával, így nem kell feltöltenünk semmit, hanem a Store-ból kapjuk a megfelelő dalokat. Az eredetileg CD-n megvásárolt, majd rippelt dalokat is a felhőben tarthatjuk így. Amit az iTunes Match nem talál meg az online boltban, azt feltölti a felhőbe, ami viszont onnan is beszerezhető, azt DRM nélkül, 256 Kbps minőségű AAC fájlként tölthetjük le eszközeinkre a felhőből.
Az iTunes Match 25 dolláros éves díjért vehető igénybe.

Ami még fontos: az iCloud és az iOS idén ősszel debütál, így a nyáron egyelőre be kell majd érnünk a nem kevésbé jónak ígérkező OS X Lionnal (a fejlesztők addig is próbálgathatjék az iOS új verzióját és az iCloud funkciókat is).

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.