Két sárgaszakállú maki (Lemur fulvus mayottensis) született nemrégiben a Nyíregyházi Állatparkban; a szaporulattal nyolcra emelkedett az országban csak a Sóstógyógyfürdőn látható félmajomfaj egyedszáma.
A két hímből és három nőstényből álló csoportban már tavaly beköszöntött a "gyermekáldás", akkor egy kölyök jött a világra - mondta Révészné Petró Zsuzsanna, az állatpark sajtóreferense hétfőn az MTI-nek. Az apróságok 130 napi vemheség után, alig 80 grammosan jöttek világra. A bébimakik jelenleg 30 dekagrammot nyomnak, s jelenleg családjuk gondoskodását élvezik, a látogatók viszont csak most pillanthatták meg őket, mivel anyjuk eddig rejtegette őket a kíváncsi szemek elől.
Az állatok idejük jó részét együtt töltik a lombkorona szintjén, ahol közösen napoznak és táplálkoznak. Az ivarérett egyedek menüje jórészt növényi eredetű, az apróságok még anyatejen élnek. A sajtóreferens elmondta: a makik kínosan ügyelnek a tisztaságra, a kicsik mellett egymás bundáját is kölcsönösen ápolják. Négy alsó metszőfoguk és két szemfoguk úgynevezett fogfésűt alkot, hátsó végtagjuk második ujján karmot viselnek; az állatok ezek segítségével távolítják el egymásról a meglazult szőrszálakat és az élősködőket.
A sárgaszakállú makik a barna makik családjába tartoznak, de ott egy külön alfajt képviselnek. Latin nevükben a mayottensis szó természetes élőhelyükre, a Madagaszkártól mintegy 400 kilométerre fekvő Mayotte-szigetre utal, gyűjtőnevük pedig a latin lemures (szellemek) szóból származik. Az első európai felfedezők szellemeknek hitték a makikat, akik a lombok sötétjében rikácsoló kiáltásokat hallattak, s parázsló szempárral figyeltek rájuk. A kicsik igazi bohócok, olykor már lemerészkednek anyjuk hátáról, s egyre ügyesebben mozognak a fák ágai között - tette hozzá Révészné Petró Zsuzsanna. A család egy különleges kifutóban él, ahol a látogatók testközelből is megcsodálhatják őket.