A digitális fényképekkel együtt tárolt adatok közül egyre több célra használják a földrajzi koordinátákat, az...
A digitális fényképekkel együtt tárolt adatok közül egyre több célra használják a földrajzi koordinátákat, az úgynevezett geotaget. A nagy képmegosztó és -tároló szolgáltatások mindegyike tudja kezelni ezeket az adatokat, amelyekkel egyszerűen meg lehet tudni, hogy hol is készült pontosan egy-egy kép, vagy például könnyen össze lehet gyűjteni az egy helyen készült fotókat.
A hosszúsági és szélességi adatokat a digitális képek EXIF adatai között tárolják, és csak az a kérdés, hogyan kerülnek oda ezek az információk. Azokkal a fényképezőgépekkel, amelyekben van GPS-vevő, könnyű a dolgunk, a kép készítésekor automatikusan rögzítik a helyszín adatait is. A GPS nélküli gépekkel készült fotókhoz utólag is hozzátehetjük a geotaget. Ehhez használhatunk számítógépes programokat, de az online képmegosztókon is van arra lehetőség, hogy egy térképen elhelyezzük a felvételeket. Az ilyen utólagos módosítás azonban elég nehézkes, ráadásul ha sok képünk és sok helyszínünk van, könnyen előfordulhat, hogy néhány hét elteltével már mi sem tudjuk pontosan, hol készült a fotó.
Aki szeretné, hogy minden fényképe tartalmazza a készítés helyének földrajzi koordinátáit, azonban nem akarja lecserélni jó bevált fényképezőgépét, annak mindössze egy speciális memóriakártyára van szüksége. Az Eye-Fi kártyákat elsősorban arra fejlesztették ki, hogy a bennük található WiFi-csatolóval vezeték nélkül lehessen feltölteni a fotókat a számítógépünkre vagy valamelyik online képtárba. Ezekkel az SD kártyákkal azonban helymeghatározást is végezhetünk. Ez a szolgáltatás a Skyhook Wireless által üzemeltetett világméretű adatbázisra és az úgynevezett Wi-Fi Positioning Systemre (WPS) épül. Amikor egy felvételt készítünk az Eye-Fi kártyára, akkor az abban található WiFi áramkör rögzíti a környéken elérhető hotspotok adatait, és ezeket továbbítja a Skyhookhoz. Ott a pontok azonosítóiból és a mért jelerősségekből meghatározzák a földrajzi koordinátákat. Az így létrejött geotagek akkor kerülnek bele a fénykép EXIF adatai közé, amikor a fotót letöltjük a kameráról.
A Skyhook és vele együtt az Eye-Fi kártya helymeghatározása hazánkban főként Budapesten használható, aki azonban nyugat-európai vagy amerikai utazásra készül, az gyakorlatilag minden fotójához meg fogja kapni a földrajzi koordinátákat is.