2011. május. 20. 21:12 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 20. 21:00 Tech

Kisebb gond akadt a nemzetközi űrállomáson

Kisebb probléma zavarta meg az Endeavour amerikai asztronautáinak munkáját pénteken, amikor először léptek ki a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) a világűrbe, hogy különféle szerelési feladatokat végezzenek el.

A gondot az egyik űrhajós, Gregory Chamitoff szkafandere okozta, amelyen meghibásodott a széndioxid szintjét mérő műszer. Bár ő maga nem érezte, hogy változás lenne a belélegzett levegőben, a földi irányító központ elővigyázatosságból visszaküldte az űrállomásra.

Az így is több mint hatórás munkát ennek ellenére sikeresnek minősítették, a félbemaradt feladatot egy későbbi űrséta alkalmával végzik el. Mialatt társával, Andrew Feustellel együtt kint lebegtek az űrállomás körül, kísérleti anyagokat gyűjtöttek be, antennákat szereltek föl egy vezeték nélküli kommunikációs rendszerhez, és előkészítették a következő külső munkálatokat. A hiba a vezeték nélküli rendszer kapcsolódási pontjainak összeszerelése közben jelentkezett.

Az utolsó útján járó Endeavour űrrepülőgép és az űrállomás személyzete előző nap elvégezte a legfontosabb feladatát: felszereltek egy 2 milliárd dollár értékű fizikai kutató berendezést, amely antianyag és az úgynevezett sötét anyag után kutat a világűrben. Szombaton egy eddig példátlan eseményre készülnek: a legénység tagjai XVI. Benedekkel fog beszélgetni. Ez lesz az első pápai telefonhívás a világűrbe. Az egyházfő angolul és olaszul fog társalogni az ISS személyzetével, amelynek tagjai között két olasz űrhajós is van.

Az amerikai űrrepülőgép-program júliusban ér véget az Atlantis fellövésével. Ennek utasai azonban nem fognak űrsétát végezni, és külső szerelési munkára sem vállalkoznak majd az ISS-en. Ezért hárul most viszonylag sok feladat az Endeavour űrhajósaira.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.