2011. május. 20. 20:58 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 20. 21:00 Tech

Grúzia: az oroszok egy nép kilencven százalékát kiirtották

Népirtásnak minősítette pénteken a grúz parlament az észak-kaukázusi cserkeszek ellen a cári Oroszország idején, a 18. és a 19. században elkövetett bűntetteket, a muzulmán etnikum tagjainak tömeges legyilkolását és kitelepítését.

"A cserkeszek több mint 90 százalékát megölték vagy száműzetésbe kényszerítették" a cári Oroszország "katonai büntetőintézkedéseinek következtében" - áll a grúz parlament által elfogadott határozatban.

A szöveg utal rá, hogy "az etnikai tisztogatás", a cserkeszek "tervszerű lemészárlása" Szocsi környékén zajlott. A dél-oroszországi város ad otthont a 2014-es téli olimpiai játékoknak. Grúzia többször nemtetszésének adott hangot amiatt, hogy a sporteseményt a jogilag Grúziához tartozó szakadár terület, Abházia határától alig 25 kilométerre rendezik meg.

Ugyanígy vélekedett a több milliós cserkesz diaszpóra képviselője, Ijad Jugar is. Oroszországnak le kellene tennie róla, hogy Szocsiban rendezze a téli olimpiát, mert így "őseink sírján ünnepelnének" - mondta.

Moszkva "politikai húzásnak" nevezte Tbiliszi döntését. Grúzia az egyetlen ország a világon, amely népirtásnak ismeri el a cserkeszekkel szembeni tömeges atrocitásokat.

Az orosz kormány mindmáig nem kért bocsánatot az 1860-64-es háborúban, az Észak-Kaukázus elfoglalása során elkövetett véres cselekményekért. 1994-ben Borisz Jelcin akkori orosz elnök elismerte, hogy legitim volt a kaukázusi népek ellenállása a cári hadsereggel szemben.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.