Nincs összefüggés a "Szuperhold" és a földrengések között
Az elmúlt 18 évben most, március 18-án és 19-én közelítette meg a legjobban a Hold a Földet, vagyis szokatlanul nagyobb a gravitációs hatása égi kísérőnknek. A Discovery News szerint azonban ez nincs összefüggésben a Japánban bekövetkezett hatalmas földrengéssel. Az amerikai tudományos hírportál szerint a szeizmikus tevékenység és a Hold pályája között ugyanis minimális a kölcsönhatás.
A Discovery ezzel igyekezett eloszlatni a Hold közelségéből fakadó félelmeket. Így nem kell tartani nagyobb földrengésektől a 18 éve nem tapasztalt jelenség miatt. A mostani Hold-közelség különlegessége, hogy telihold idején következett be, vagyis a Föld legtöbb pontján látványos jelenség tanúi lehettek az emberek. (Magyarországról már 17-éről 18-ára virradóra is hatalmasnak tűnt a Hold éjjel - ezt a hvg.hu munkatársa is látta.)
A mostani Hold-közelség azt jelentette, hogy a kísérőnk 356 575 kilométerre volt csupán a Földtől. Ez a "Szuperhold" azonban nem okoz katasztrófákat, mondta a Discoverynek Bill Burton, az amerikai geológiai szolgálat (USGS) szakértője, cáfolva az interneten terjedő híreket. A szeizmikus aktivitást nagyon sok tényező befolyásolja Burton szerint, így a Hold közelsége elhanyagolható faktor ezek között.
Malcom Johnston, a szintén az USGS-nél dolgozó geofizikus szerint nem új gondolat, hogy a Hold közelsége bármilyen katasztrófát okozna. Már a régi görögöknél is felmerült, hogy a Hold fázisait okolják a katasztrófákért. Ugyanakkor Burton szerint ezek a gondolatok megalapozatlanok. A tudósok is elismerik azért, hogy a Hold által keltett árapály-jelenség fokozódik kísérőnk közelsége miatt, és ez valamilyen kicsiny hatással van a szeizmikus aktivitásra a Földön.
Természetesen az óceánokon, azok közelében érzékelhető jobban a Hold hatása, ám egyelőre erről vita folyik a tudósok között Burton szerint. Ilyenkor nagyony kicsiny rengések bekövetkezhetnek. Az összefüggés azonban csak a kisebb rengések és a Hold pályája között mutathatók ki, nem egyetlen nagyobb földmozgásnál, pláne nem a mostani japán földrengésnél. Ugyanakkor a Hold fázisai, az, hogy mennyire látható az égtest a Földről, egyáltalán nincs befolyással (természetesen) a gravitációra, az árapály-jelenségre, és így persze a földrengésekre sem.