A legtöbb monitor ma még TN panelt használ, amelyet rögvest felismerhetünk, ha másról nem, akkor a meglehetősen...
A legtöbb monitor ma még TN panelt használ, amelyet rögvest felismerhetünk, ha másról nem, akkor a meglehetősen gyengécske betekintési szögről. Ha azt tapasztaljuk, hogy már kis mértékben is oldalról nézve a monitor színei teljesen elváltoznak, szinte biztos, hogy TN paneles jószággal van dolgunk (azért a minőség itt is erősen változó). A színhűség sem e monitorok erőssége. Nincs ezzel alapvetően baj, hiszen játékra, internetezésre bőségesen megteszi a legtöbb ilyen modell, sőt mozizhat is rajta a család apraja-nagyja, legfeljebb aki a “szélén ült”, az majd mást mesél a filmről… Cserébe a TN panelre épülő monitorok ára alacsonyan tartható.
Az IPS nem az idei év csodája, évek óta létezik, csak az első generációnak még sok gyermekbetegsége (például lassú válaszidő) és magas ára volt, így nem terjedt futótűzként.
Az új generáció még mindig nem arat, viszont túllépett a kezdeti nehézségeken, s ha azt vesszük, hogy az LG IPS 231 olyan 60 ezer forint környéki áron beszerezhető, az ár/érték arányokat nézve itt a remek példa arra, hogy ha kell, elérhető.
S miért kellene? Nos, azért, mert az LG IPS 231-nek nemes egyszerűséggel csodaszép képe van. A 23”-os kijelzőn (amelynek maximális felbontása 1920x1080 pixel) élettel teli színeket kapunk, tű éles képpel, amely akkor sem változik számottevően, ha némileg oldalról nézzük. Ha már szinte teljesen oldalról látunk rá, akkor is csak kicsit tompábbnak tűnik a monitor fénye, de a színek nem torzulnak.
Ha már úgyis össze-vissza forgolódunk a monitor előtt, érdemes megemlíteni, hogy az IPS 231 a legkényelmesebben beállítható monitor azok közül, amelyekkel eddig találkoztunk. Le és fel tökéletes precizitással dönthetjük a kijelzőt a talpán, és a magassága is állítható. Utóbbi fő oka persze az, hogy a monitor függőleges helyzetbe is forgatható. Amúgy meglehetősen fura látvány így egy 16:9 arányú monitor, de kétségkívül praktikus, ha inkább függőleges elrendezésre van szükségünk.
Csak hogy mondjunk valami negatívumot: az 5 ms-es válaszidőnél ma már azért akad gyorsabb, de a játéktól a filmnézésen át a munkáig ez a monitor így is mindenre befogható.
A helyigénye mondjuk kicsivel nagyobb, mint a mostanában divatos LED háttér-világítású (ámde TN paneles) modelleké, de ez nem is annyira a panel mérete miatt van így, hanem pont a forgatást biztosító csuklós megoldás kér egy kicsit több helyet.
A monitorban beépített hangszórót is találunk, de nem ezért fogjuk szeretni... Van D-SUB és DVI-D csatlakozás is.
A monitor beállításait egy kényelmesen használható, puritán kivitelű menüvel intézhetjük, számtalan automatikus opció mellett akár manuálisan is. A kor divatjaként hódító érintős gombok helyett itt “hagyományos” nyomógombokat kapunk, ami nem is baj, mert így kicsivel könnyebb eltalálni, mit is akarunk éppen nyomni.
Mindent egybevetve: az LG IPS231P mindenféle mérések nélkül is könnyedén kenterbe ver bármilyen csúcs TN paneles készüléket. Döbbenetesen szép kép, tökéletes pozicionálást és akár függőlegesre forgatást is biztosító talp, és mindez - a tudásához mérten - elérhető áron.