Két mérgeskígyó faj él Magyarországon
A magyar gyerekek többsége ugyan nem tartja szimpatikus állatnak a viperákat, de nem is fél tőlük és fontosnak tartja hazai védelmüket – derül ki abból a felmérésből, amelyet bécsi egyetemisták készítettek a Rákosi vipera védelmi program munkatársaival együttműködve.
Minderről a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapja számolt be. A kutatás során négyszáz fővárosi és Kecskemét környéki 12-14 éves diákot kérdeztek meg. A mérgeskígyók általános elutasítottsága ellenére a gyerekek szerint a viperák épp olyan fontosak, mint a közkedvelt állatfajok.
Az egyesület tájékoztatása szerint Magyarországon jelenleg két mérgeskígyó faj él: a gyakoribb és erősebb mérgű keresztes vipera, illetve az aktív védelmet igénylő, veszélytelenebb rákosi vipera, amelyből már csak mintegy 1200 él a megmaradt hazai élőhelyeken a Hanságban és a Kiskunságban (ebből 700 a Rákosi Vipera Védelmi Központ területén).
A hiedelmekkel ellentétben a viperák a legritkábban támadnak emberre, már lépteink rezgését érzékelve elmenekülnek. Évente 1-2 viperamarásról van tudomásunk, az elmúlt 60 évben pedig két haláleset történt, mindkettőt a keresztes vipera marása okozta. A rákosi vipera marásával kapcsolatban nincs tudomásunk halálesetről, vagy maradandó károsodásról, a leírása óta eltelt több mint 100 évben - írja az egyesület honlapja.