Tech techline.hu 2011. január. 27. 05:00

Tudjuk meg azonnal, melyik fájlt, milyen programmal lehet megnyitni

Manapság már el lehet veszi a fájltípusok dzsungelében, és bár a Windowsban kényelmesen, dupla kattintással...

Manapság már el lehet veszi a fájltípusok dzsungelében, és bár a Windowsban kényelmesen, dupla kattintással megnyithatunk bármit, ennek előfeltétele, hogy az adott fájltípushoz hozzá legyen rendelve valamilyen program, amely képes azt megnyitni, használni.
Azonban korántsem biztos, hogy a gépünkön minden fájlformátumhoz ott lapul a megfelelő program, mi több, az sem biztos, hogy mi a kiterjesztések alapján azonnal meg tudjuk állapítani, hogy akkor most pontosan mivel is állunk szemben.
Korábban mutattunk már egy megoldást a problémára, az OpenWith.org oldalt, amelyen megkereshetjük szinte az összes létező fájltípus pontos leírását (angolul), és még ingyenes programot is ajánlanak a megnyitásukhoz.

Szokatlan kiterjeztésekre is rátalálhatunk

A Filefacts.net oldalon hasonló online szolgáltatást találunk (szintén angolul), de itt az ingyen letölthető Smart File Advisor szoftver még kényelmesebbé teszi a dolgunkat.

Ezek szerint a SketchUp alkalmazásra lesz szükségünk

Telepítése után a program beül a helyi menübe Cheksum fedőnéven, így bármilyen fájlra kattintunk, azonnal megtudhatjuk annak néhány, a beazonosítás szempontjából fontos adatát (CRC32, MD5 és SHA-1 kódok). Ezek nem tűnnek különösebben fontosnak talán, de például az MD5 kódot számtalan letöltés esetében megadják a weben is, hogy a fájl megérkezése után ellenőrizhessük, minden rendben van-e (ha a kód egyezik a letöltési oldalon látottal, akkor a fájlt nem manipulálták, nem sérült, hanem egyezik azzal, amit eredetileg feltettek az oldalra).
Lényegesebb azonban most számunkra, hogy a See information about this file type… linkre kattintva a megjelenő ablak alján, megnyílik a Filefacts honlapja, és máris láthatjuk, hogy a kérdéses fájl pontosan mire jó, és milyen alkalmazást kell beszereznünk, ha meg szeretnénk nyitni.

Fontos adatokat tudjatunk meg, egy kattintással

Mindez úgy is működik, hogy duplán kattintunk az Windows számára ismeretlen fájlra, és ekkor a felugró ablakban választhatunk, hogy a Filefacts-féle online beazonosítást és programajánlót kérjük, vagy a Windows saját módszerével  próbálkozunk.
A módszer remekül működik, a Filefacts tisztességes adatbázist épített fel, és amikor lehet, több programot is ajánlanak a megnyitáshoz (bár nem mindegyikhez van közvetlen link).
Ha valakitől ismeretlen kiterjesztésű fájlt kapunk - vírusellenőrzés után - érdemes egy próbát tenni vagy ezzel, vagy az OpenWith.org oldallal, mert az esetek többségében pár másodperc alatt megtudhatjuk, mi kell az állomány megtekintéséhez.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.