Tech techline.hu 2009. március. 16. 05:30

Programok, amelyekkel szinte minden fájlt megnyithat

Éppen most kapott egy .A52 kiterjesztésű fájlt, de nem tudja, mire jó?

Éppen most kapott egy .A52 kiterjesztésű fájlt, de nem tudja, mire jó? Vagy tudja, hogy ez egy hangfájl, csak éppen arra nincs ötlete, hogy milyen ingyenes szoftverrel tudná lejátszani?
Ismerőse küldött egy ABW fájlt, és most azt próbálja önnek „beadni”, hogy ez egy dokumentum, amit a kedvenc szövegszerkesztőjével írt?

Mire jó egy ilyen fájl?

A Windows ugyan fel szokta ajánlani az online keresést az ismeretlen formátumoknál, ám ez nem nagyon szokott sikerrel járni. A másik lehetőség, hogy felkapaszkodunk egy korábban nálunk is ismertetett oldalra amelyen fel van sorolva szinte az összes létező fájlformátum, s az is, hogy melyiket milyen programmal hozták létre. Esetleg elkezdünk keresgélni a filext.com lapon, amely szintén rengeteg kiterjesztést ismer. Utóbbiak persze csak félmegoldások, hiszen korántsem biztos, hogy az adott programmal mi is rendelkezünk, az meg pláne nem, hogy a kérdéses alkalmazás ingyen beszerezhető.
Maradt tehát az utolsó lehetőség. Elnavigálunk az www.openwith.org oldalra, és ott szintén megnézzük, hogy a kérdéses fájlkiterjesztés milyen programhoz tartozik, ám ezúttal egy plusz információval is gazdagodhatunk: megtudhatjuk, milyen ingyenes programmal nyithatjuk meg azt.
Így aztán rögtön kiderül, hogy ismerősünk kedvenc szövegszerkesztője az Abiword, amelyet mi is letölthetünk ingyen és máris nincs gondunk az ABW formátummal. Az .A52-es fájlok lejátszására pedig kiválóan használható a VLC Media Player.

Dokumentumot rengeteg formátumban kaphatunk

Persze az oldal nem csodaszer, ha valamihez nincs ingyenes alkalmazás, akkor azt itt nem találjuk meg, azonban ezen esetek száma elenyésző. Esetleg ütközhetünk olyanba, amikor az oldal mondjuk a 7z kiterjesztéshez a WinRAR-t javasolja, ami nem ingyenes, szemben a 7zip programmal, amely viszont az. Az esetek többségében azonban megtaláljuk itt a tökéletes megoldást, ha egy fájlformátummal nem boldogulunk.
Sőt, még egy aprócska alkalmazást is letölthetünk Windowsra (modjuk csak akkor aprócska, ha nem számítjuk hozzá a Microsoft .NET Frameworköt is), amelynek segítségével még egyszerűbbé válik a kiterjesztések azonosítása, és egy kattintással le is tölthetjük a megnyitáshoz szükséges programot.

Hirdetés