Tavaly már a CEATEC 2010 kiállításon jelentek meg ugyan kisebb méretű 3D-s kijelzők, amelyek szemüveg nélkül is...
Tavaly már a CEATEC 2010 kiállításon jelentek meg ugyan kisebb méretű 3D-s kijelzők, amelyek szemüveg nélkül is élvezhető térhatású képet nyújtottak, de most egy 165 centis, illetve egy 142 centis képátlójú modell mutatkozott be a Las Vegas-i CES 2011 kiállításon, ami már tényleg tévének nevezhető jelenség.
Az úgynevezett auto-sztereoszkópikus rendszerű, térhatású képet alkotó kijelzőkről már korábban is ejtettünk pár szót a Nintendo 3DS kézi konzol bejelentése kapcsán, azóta természetesen már gyártók is jelentkeztek újszerű 3D kijelzőkkel, de a Toshiba egyelőre valódi úttörőnek számít ezen a téren.
A 65 colos (vagyis 165 centis) tévé természetesen igen nagy érdeklődést váltott ki a közönségből, mindenki látni akarta testközelből a hatalmas tévét, amely az ígéretek szerint tökéletes 3D élményt biztosít - a Toshiba marketingese szerint szinte minden szögből.
A technológia - a hivatalos magyarázat szerint - egy beépített képalkotó rendszerrel működik, amely összesen kilenc különböző képi perspektívát, ugyanazon 2D-s kép eltérő nézőpontból mutatott formáit mutatja, az emberi agy pedig összekapcsolja ezeket, és térben kezdjük látni a végeredményt.
Ebből elvileg az következik, hogy a tévé kilenc optimális nézési hellyel rendelkezik, de a helyi Toshiba marketing-dömping igyekezett azt sulykolni, hogy szinte bárhonnan hasonló élményben lehet része a nézőnek a tévé betekintési szögén belül. Ezt azért több szakújságíró és blogger is megkérdőjelezte utólag, már csak azért is, mert a Full HD felbontás (ami papíron beígért) így szinte lehetetlen.
A tavaly bemutatott, kisebb átmérőjű tévék esetén is gond volt egyébként a megfelelő látószög kérdése, ott még arról cikkezett a sajtó, hogy csak a készülékkel pontosan szembe ülve, illetve attól húsz fokra balra és jobbra látható ténylegesen a 3D-s hatású kép. Most a CES-en debütált nagyképernyős modellek esetében ez az arány lényegesen javult, de még így is sokszor zavaros a kép, gyorsabb mozgásnál eltűnnek egy-egy pillanatra bizonyos dolgok, néhányan pedig arra is panaszkodtak, hogy nagyon hamar fejfájást kaptak tesztelés közben.
Ezzel együtt elmondható, hogy a Toshiba 3D-s technológiája várhatóan a házi-mozi piac jövőjét jelenti, de csak 2011 utolsó negyedévére ígérik az első bolti modellek megjelenését, addig feltehetően sokat dolgoznak még a most még félkésznek nevezhető rendszeren. A szemüveges 3D tévé napjai viszont meg vannak számlálva, ebben szinte teljesen biztosak lehetünk. Még akkor is, ha most a Blu-ray ipar teljes vállszélességgel támogatja a technológiát, kíváncsiak leszünk, meddig tart majd ez a lelkesedés.