Tech MTI 2011. január. 05. 18:40

Jégkutató expedíció indul a Balatonon

Tudományos méréseket végeztek a Balaton jegén vízügyi és meteorológus szakemberek vízirendészeti biztosítással szerdán Siófok és Alsóőrs között, mintegy 10 kilométeres távon - mondta Horváth László, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság expedícióban résztvevő vezetője

A rendőrkapitány tájékoztatása szerint egyre nagyobb az igény a Balaton jegéről szóló információk iránt, miközben hosszú évtizedek óta nem történt ilyen irányú kutatás, ezért készültek jó ideje adatgyűjtésre. A nagy hidegek utáni, és még a felmelegedés előtti szerdai nap ideálisnak ígérkezett a tudományos mérésekhez. A kutatásban öten vettek részt, speciális felszerelésekkel. A tájékozódáshoz, jégmérésekhez, anyag-mintavételezésekhez és az estleges mentéshez szükséges műszereket, eszközöket egy szánkóra szerelt kenun húzták magukkal. A mintegy ötórás túrán fél kilométerenként végeztek méréseket, és vettek mintákat a tó átlagosan 14 centiméter vastagságú jégpáncéljából.

Horváth László szerint a tapasztaltak kezdetben igazolták a feltételezéseket, hogy kellően biztonságos a Balaton jege. Az északi part közelében ugyan számítottak nehézségekre, de az mindenkit meglepett, hogy attól mintegy két kilométerre bukkantak több méter átmérőjű nyílt vizekre, majd szabályos vízfolyásoknak tűnő, szintén nyílt, hosszú, be nem fagyott vízfelületekre. A nyílt vizek körüli nagy kiterjedésű jégfelületek vastagsága mindössze 3-4 centiméteres volt. A 300-400 méter hosszan elterülő kritikus rész miatt csak nagyobb kerülővel juthattak célba.

A rendőrkapitány hangsúlyozta, az adatgyűjtéshez nem vállaltak a megengedettnél nagyobb kockázatot. A tervezett téli rendezvényekről szólva, a szerzett tapasztalatokra hivatkozva közölte, tömeges jégprogramot, illetve átkelést a Balaton jegén csak úgy lehet biztonságosan megszervezni, ha az előre bejárt, kijelölt jégsávon történik.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.